Továrna na fanoušky. Čtyři falešné profily za jednu korunu pro politiky i šéfkuchaře

Kolik účtů na sociálních sítích za sebou má opravdové lidi a kolik z nich jsou jen automaty naprogramované na určitou činnost? Tuhle otázku si ve svém rozsáhlém investigativním článku položil americký deník New York Times. V článku Továrna na fanoušky se píše o desítkách milionů falešných twitterových i facebookových účtů.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozor na falešné profily vašich přátel na Facebooku (ilustrační foto)

Facebook (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Jde o odhady, ale například podle citované studie univerzit z Jižní Karolíny a Indiany je až 15% účtů na twitteru automatických - jsou to takzvaní boti. To je skoro 50 milionů účtů.

KOMENTÁŘ: Zákopy na sociálních sítích. Jak vypadá prezidentská volba na facebooku?

Číst článek

Facebook pak loni v listopadu zvedl svůj odhad počtu podobných účtů na cca 60 milionů, tedy dvojnásobek oproti dřívějším odhadům. New York Times navíc odhaluje a na konkrétních příkladech ukazuje, že tyto účty - ve snaze působit co nejvěrněji - kradou identitu skutečných lidí - včetně jejich fotek, osobních údajů a podobně. I proto se o některé případy zajímají vyšetřovatelé.

Jessica Rychly z Minnesoty

Deník New York Times popsal i způsob, jak ke krádežím identity dochází. Popsal praxi společnosti Devumi, která spravuje asi 3,5 milionu účtů. A jako příklad si deník vybírá jednu dívku s česky znějícím příjmením - Jessica Rychly z Minnesoty.

Její automatická kopie na twitteru vypadá na první pohled věrohodně, má stejnou profilovou fotku, stejné údaje o místu bydliště, dokonce i stejné motto jako pravá Jessica. Její twitterové jméno se od toho pravého liší jen jediným písmenem.

Sleduje ovšem obrovský počet nejrůznějších lidí - to jsou zákazníci, kteří si tento účet zaplatili - a sdílí nesmyslný mišmaš příspěvků v mnoha jazycích. Deník si zkusil pro nastrčený účet koupit 25 tisíc fanoušků - prvních 10 tisíc vypadalo podobně jako Jessica - tedy na první pohled jako živý člověk. Dalších 15 tisíc pak byly očividně prázdné schránky s nesmyslnými jmény, bez fotek a údajů.

Tvrdou regulaci nenávistných obsahů na internetu nenavrhnu. Lepší je kodex slušnosti, říká Jourová

Číst článek

Tímto způsobem je možné si koupit všechno, co má při podnikání ve světě sociálních sítích cenu - liky na facebooku, retweety na twitteru, shlédnutí videa na YouTube, poslech písničky na SoundCloudu, doporučení na profesní síti LinkedIn nebo počet účtů, které vás budou sledovat.

Vlivnější 'vlivníci'?

Internetové celebrity tímhle způsobem zvyšují svůj vliv na sociálních sítích, respektive dojem tohoto vlivu. I takový dojem ale stačí k tomu, aby se člověk třeba mohl skrze sociální sítě živit například tím, že propaguje nějaké firmy, výrobky, nebo společnosti.

Třeba člověk se 100 tisíci fanoušky může za jeden reklamní tweet dostat v přepočtu až 50 tisíc korun. NY Times přitom píše, že u firmy Devumi si lze koupit asi 4 fanoušky za jednu korunu.

NY Times odhaluje i některé z asi 200 tisíc zákazníků této společnosti - jsou to různé celebrity, sportovci, modelky, televizní hlasatelé nebo známí šéfkuchaři.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme