Toxická vejce má na svědomí belgická firma, drůbežárnám dodala dezinfekci s insekticidem

Původcem zamoření nizozemských vajec insekticidem mohl podle vyšetřovatelů být výrobce chemikálií ze severu Belgie. Jeho firma dodala dezinfekční prostředek s jedovatým fipronilem drůbežárnám, odkud se kontaminovaná vejce dostala do prodeje. Německo, Nizozemsko a Belgie kvůli němu už stáhly z trhu miliony vajec. Belgické úřady přitom měly ohledně fipronilu podezření už v červnu.

Brusel (Aktualizováno: 17:03 5. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliony kusů vajec musely být staženy z prodeje | Foto: Fotobanka Pixabay

Německý časopis Spiegel s odvoláním na vyšetřovatele uvádí, že si belgický podnikatel nebezpečný insekticid obstaral na přelomu roku v jedné rumunské továrně. Podle jeho společníka šlo o dodávku v hodnotě milionů korun.

Látka používaná k hubení blech, vší a klíšťat byla pak nepovoleně přimíchána do dezinfekce pro nizozemské drůbežárny.

Fipronil se totiž nesmí používat u zvířat určených ke konzumaci. Podle lékařů může u lidí poškodit játra, ledviny nebo štítnou žlázu. U dospělých je škodlivý až při větším množství. U dětí ale stačí i nízká dávka.

Belgie věděla o fipronilu už v červnu

Belgické úřady věděly o podezření na kontaminovaná vejce látkou fipronil už začátkem června, informovaly o něm ale poprvé až 20. července. Potvrdil to v sobotu agentuře DPA belgický úřad pro kontrolu potravin. Podle mluvčí úřadu bylo rozhodnutí nezveřejnit informace o prvním podezření v souladu s evropskými předpisy.

„Jeden belgický závod nás informoval, že může být problém s fipronilem,“ uvedla v sobotu mluvčí belgického úřadu pro kontrolu potravin Katrien Stragierová. Uvedla, že úřad o něm informoval až 20. července, protože chtěl nejprve shromáždit více informací tak, jak to podle ní stanoví evropské předpisy.

Německo, Belgie a Nizozemsko stahují miliony toxických vajec, Česko plánuje namátkové kontroly

Číst článek

Aféra s kontaminovanými vejci zatím nejvíc zasáhla Německo. Tamní maloobchodní řetězec Aldi preventivně stáhnul z prodeje všechny vajíčka. Další obchody neprodávají vejce dovezená z Nizozemska.

Nizozemské úřady kvůli výskytu jedovaté látky ve vejcích dočasně zavřely 180 drůbežáren.

Varování dostaly také všechny členské státy Evropské unie. Česká Státní veterinární správa provádí podle mluvčího Petra Majera namátkové kontroly vajec z dotčených zemí. Z Belgie a Nizozemska se ale podle správy v posledních měsících vejce do Česka nedovážela.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme