Toxická vejce z Nizozemska už se objevila v 15 zemích. Našli je až v Hongkongu

České republice se zatím skandál s vejci s jedovatým fipronilem vyhýbá. V Evropě ale stále narůstá. Evropská komise proto svolala schůzku ministrů zasažených zemí. Nejvíce postiženými jsou Belgie a Nizozemsko, odkud se riziková vejce nejspíš také rozšířila.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uskladněná vejce na farmě v Nizozemsku | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Evropská komise v pátek po poledni uvedla, že krizová schůzka ohledně kontaminovaných se bude konat 26. září. Podle nejnovějších údajů komise se tato kauza dotkla už patnácti unijních zemí, ve kterých se v drůbežárnách buď používal čisticí prostředek s fipronilem, nebo kam byla vejce z těchto závodů vyvezena.

Na Slovensku objevili toxická vejce z Nizozemska. Dovezla je rakouská firma

Číst článek

Podle komise se tato vejce objevila už i v Asii, konkrétně v Hongkongu. Zářijová schůze by měla především přispět k tomu, aby státy začaly při řešení problému spolupracovat a skončili se vzájemným obviňováním, kdo za co může, jak to v posledních dnech předváděly především Belgie a Nizozemsko.

V obou zemích také vyšetřovatelé provedli několik razií. V Nizozemsku při nich zatkli dva manažery firmy, která použila zakázaný fipronil v drůbežárnách a tím tak nejspíš kontaminovala miliony vajec.

Skandál kolem zamořených vajec se rozšířil například do Rumunska, kde zadrželi tunu žloutků s jedovatým fipronilem. Podle serveru romania journal hygienici našli žloutek ve skladu. Do prodeje se ale podle těchto zdrojů nedostal. Žloutek prý pochází z Německa a teď ho všechen spálí. Jinak výskyt kontaminovaných vajec potvrdili také ve Švédsku, Švýcarsku, v Rakousku, Velké Británii a Lucembursku.

Dále se problém s vejci řeší například ve Francii. Tamní ministr zemědělství potvrdil, že se do prodeje dostalo čtvrt milionu kontaminovaných vajec.

„Riziko pro zdraví lidí je minimální. Chceme teď pokračovat ve vyšetřování a prohlédnout další chovy slepic stejně tak jako další zařízení jak ve Francii, tak i v zahraničí,“ zdůraznil v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RMC francouzský ministr zemědělství Stéphane Travert, že lidem nehrozí nebezpečí.

Dvacet tun zamořených vajec našli i v Dánsku. A kontaminovaná vajíčka našli i na Slovensku. Zhruba 140 jich objevili ve velkoskladě ve Vrbové na západě země. Do země je dovezla rakouská firma. Vejce neměly putovat do obchodních řetězců, určené byly pro restaurace a jídelny. Inspektoři státní veterinární a potravinové správy teď vyšetřují, zda se jedovaté suroviny nemohly dostat ještě někam jinam.

Filip Nerad, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme