Toxický odpad z maďarské hliníkárny se dostal do Dunaje

Červené bahno, které uniklo z protržené nádrže u hliníkárny na západě Maďarska a způsobilo ekologickou katastrofu, dosáhlo dopoledne ramene Dunaje a kolem poledne proniklo do hlavního koryta Dunaje. Jedovatým kalem nejvíce zničenou vesnici navrhuje premiér Viktor Orbán dokonce úplně zlikvidovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obcí Devecser se prohnala až dvoumetrová vlna toxického kalu

Obcí Devecser se prohnala až dvoumetrová vlna toxického kalu | Zdroj: ČTK

Vedení maďarské záchranné služby ráno oficiálně potvrdilo, že znečištění z hliníkárny u západomaďarského města Ajka se dostalo přes vodní toky až do takzvaného mošoňského ramene Dunaje. Kolem poledne maďarská tisková agentura MTI informovala, že kal pronikl i do hlavního koryta řeky Dunaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Maďarsku pokračuje šíření jedovatého kalu. Aktuální situaci přiblížil V Ozvěnách dne maďarský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papuscek.

Jak v Ozvěnách dne uvedl maďarský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papuscek, hodnoty vzorků vody Mošoňského Dunaje z dnešního dopoledne ale ukazují, že se podařilo zásaditý kal zneutralizovat. „Znečištění, které dnes dorazilo do mošoňského ramene Dunaje, má hodnotu pH 9,3. To je údajně docela dobré, protože do hodnoty 10 by to mělo být bez velkého rizika,“ upřesnil.

Úřady podle něj nařídily do řek Marcal i Rába, které tečou severním směrem, tedy k Dunaji, nasypat do vody tuny sádry a pustit do ní kyselinu, aby byl tímto způsobem neutralizován louh. „V řece Marcal ale už vyhynulo vše živé – ryby i rostliny. Platí tam zákaz doteku s vodou, takže tam se katastrofa naplnila,“ dodal.

Odpoledne vypukla panika poté, co se rozšířila zpráva, že se protrhl další úsek stěny nádrže, kde se skladuje červené bahno. Naštěstí šlo o planý poplach.

Lidé se už vrátit nechtějí

V nejpostiženější oblasti se podle něj zatím sbírá bahno do kontejnerů a odváží se. „Nejvíce zasažená čtvrť se ale obnovit nedá. Bahno tam zničilo všechno a ani lidé se tam nechtějí vrátit. Vidí odtamtud na nádrž plnou červeného bahna, o kterém do pondělí netušili, že jim může zničit život,“ přiblížil Papucsek.

Uznal to také maďarský premiér Viktor Orbán, který místo katastrofy dnes ráno nečekaně navštívil a usoudil, že do nejvíce poškozených domovů se lidé nemohou vrátit. Podle něj je třeba jim postavit novou čtvrť a starou ponechat jako memento. Orbán také uvedl, že je zřejmé, že za havárií stojí lidská chyba.

„Lidé jsou zoufalí, už ničemu nedůvěřují. Před dvěma týdny byla v hliníkárně kontrola a oficiálně podle ní bylo všechno v pořádku. Teď tedy vidíte, co způsobilo to jejich ‘v pořádku‘. Tragédií jsou pochopitelně ztracené lidské životy, ale i samotné znečištění. Nevíme totiž přesně, jak rozsáhlé je. Havárii považuji za závažnou ekologickou katastrofu. Toxický kal už totiž zasáhl také vody dalších řek, od místa havárie vzdálených až desítky kilometrů,“ uvedl maďarský premiér.


Viníkem je hliníkárna

Jednoznačným viníkem havárie by podle Papucska měla být hliníkárna, která ale celou vinu na sebe vzít nechce. „Hovoří i o zásahu počasí – dešťů, který prý zeslabily hráz nádrže,“ uvedl s tím, že firma se snaží i o nějaké finanční odškodnění postižených obyvatel.

Z odkalovací laguny u hliníkárny ve městě Ajka v pondělí uniklo na milion kubických metrů toxického kalu, který zaplavil oblast o rozloze čtyřiceti kilometrů čtverečních. Zahynuli nejméně čtyři lidé, včetně dvou dětí. Přibližně devadesát osob bylo hospitalizováno s chemickými popáleninami. Podle maďarského ministerstva životního prostředí potrvá odstranění následků katastrofy nejméně rok a bude vyžadovat technickou a finanční pomoc Evropské unie.


Zvětšit mapu

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme