Tradiční vojenskou přehlídkou slavila Francie výročí dobytí Bastily

Francie slavila svůj svátek - výročí Dobytí Bastily - tradičně vojenskou přehlídkou v ulicích Paříže i nad ní. Po Champs-Elysées od Vítězného oblouku na náměstí Concorde prošlo přes 4 tisíce vojáků pozemních i námořních jednotek a projelo 240 jezdců na koních. K příslušníkům francouzské armády se letos netradičně přidali i vojáci mírových sborů OSN, takzvané modré přilby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční vojenskou přehlídkou slavila Francie | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Lidé mohli sledovat také prezentaci leteckých sil na skoro bezmračné obloze. Letadla vytvořila nad Paříží národní trikolóru. Spolu se stroji Mirage letos nad městem defiloval i jeden slovenský Mig 29 a maďarský Gripen.

Na náměstích předváděli vojáci svou techniku a vybavení. Prezentovala se i cizinecká legie, která stále provádí nábor nových vojáků.

Státní svátek připomíná dobytí obávaného pařížského vězení Bastila 14.července 1789 občany. Svržení panovníka a nastolení vlády lidu. V prvních letech po povstání provázel nové zřízení takzvaný revoluční teror.

Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme