Tragédie na stadionu Hillsborough se vrací. Žalobce se bude zabývat 23 podezřelými

Úřad žalobce pro Anglii a Wales dostal dokumenty k 23 lidem a organizacím, kteří byli zapojeni do pořádání fotbalového zápasu na stadionu Hillsborough v Sheffieldu. Nyní rozhodne, zda je bude trestně stíhat. V roce 1989 zemřelo při tlačenici 96 fanoušků a přes 700 dalších bylo zraněno. Porota, která jejich smrt vyšetřovala, už dříve rozhodla, že šlo o trestný čin. Podle ní nese odpovědnost za zabití z nedbanlivosti David Duckenfield, který dohlížel na bezpečnost na stadionu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní obětí tragédie na Hillsborough čekali na závěry vyšetřování 27 let

Příbuzní obětí tragédie na Hillsborough čekali na závěry vyšetřování 27 let | Zdroj: Reuters

„Po celá léta jsme neměli nikoho a teď nám říkají, že jich je možná 23,“ řekla pro stanici BBC Margaret Aspinallová, matka jedné z obětí, která označila nejnovější vývoj jako zásadní. Právní společnost Broudie Jackson Canter, která zastupuje 20 rodin obětí, stanici sdělila, že její klienti si vydechli. Očekává zároveň, že úřad žalobce o případu rozhodne bez delších prodlev.

K předání dokumentů došlo poté, co dvě skupiny vyšetřovatelů uzavřely své investigace případu. Jednou z nich byla skupina Operation Resolve, kterou ustanovilo ministerstvo vnitra. Ta zkoumala události před neštěstím včetně policejních příprav, plánování a následné reakce. Další vyšetřování se soustředilo na údajnou snahu policie zakrýt svá pochybení.

Tragédie na Hillsborough nebyla náhoda, ale selhání, rozhodla porota po 27 letech

Číst článek

Podle BBC se 15 z 23 možných obviněných váže k prvnímu vyšetřování a zbylých osm k druhému. Jejich jména vyšetřovatelé nezveřejnili.

V kauze Hillsborough se zároveň zabývají dalšími 170 tvrzeními o pochybeními policie.

Tragédie na stadionu Hillsborough v Sheffieldu se odehrála 15. dubna 1989 během semifinálového utkání FA Cupu mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest. Na přeplněnou tribunu Leppings Lane bylo vpuštěno příliš mnoho fanoušků Liverpoolu, v nastalé tlačenici 96 fanoušků zemřelo, více než sedm set jich bylo zraněno.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme