Tragédie u Lampedusy rozpoutala v Evropě novou debatu o azylové politice

Řada evropských politiků volá po zmírnění azylových zákonů, a to kvůli tragédii u italského ostrova Lampedusa, kdy ve vodách Středozemního moře zahynulo přes 230 uprchlíků z Afriky. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz teď vyzval německou vládu k přijetí většího počtu imigrantů. Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz | Zdroj: Reuters

Loni Německo přijalo 65 tisíc uprchlíků. To je 23 procent ze 300 tisíc lidí, kteří v Evropě o azyl zažádali. Letos zase nabídlo azyl 5000 Syřanů. Německá vláda proto odmítá kritiku, že se málo angažuje.

Země řeší v posledních měsících problémy s nedostatkem azylových domů, u veřejnosti se navíc snižuje ochota přijímat další uprchlíky. Dramaticky totiž vzrostl počet imigrantů z Bulharska a Rumunska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému mluvila německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Jako občané Evropské unie sice přicházejí na základě evropského zákona o volném pohybu osob, který má usnadnit cesty za prací nebo studiem, závratně ale stoupá počet lidí usazujících se v Německu za účelem získání sociálních dávek.

Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich proto požaduje, aby Evropská unie zavedla nějaký mechanismus, pomocí něhož by bylo možné omezit volný pohyb pro osoby zneužívající sociální systém nebo takové lidi vykázat ze země.

To ale neřeší problém Afričanů, kteří se stále častěji vydávají na nebezpečné plavby, aby unikli bídným životním podmínkám ve své zemi. Z tábora ochránců lidských práv proto zaznívají návrhy, aby ambasády v afrických zemích mohly rozhodovat o udělení azylu a zabránilo se tak těmto plavbám.

Podle německé vlády je ale nezbytné vydat se cestou boje za zlepšení životních podmínek v chudých zemích tak, aby je lidé neměli důvod opouštět. Němci ostatně každoročně věnují značné částky na pomoc státům třetího světa.

Klára Stejskalová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme