Tragédie v Beslanu má politickou oběť

Tragédie v Beslanu má další oběť. Tentokrát ale politickou. Alexandr Dzasochov, prezident Severní Osetie, rezignoval na svou funkci. Podlehl tak tlaku pozůstalých v Beslanu, kteří od loňského září požadovali jeho odstoupení. Vyčítali mu, že nedokázal řešit jejich problémy po teroristickém útoku na základní školu v Beslanu. Politická kariéra Dzasochova přesto dneškem nekončí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Severní Osetie má už nového prezidenta. Stal se jím dosavadní předseda místního parlamentu Tejmuras Mantsurov. Toho poprvé do této funkce dosadili poslanci, ne voliči. Přímou volbu gubernátorů a prezidentů jednotlivých subjektů Ruské federace totiž zrušil právě po tragédii v Beslanu prezident Vladidimir Putin ve snaze zlepšit pořádek v zemi. Vysloužil si ale za to ostrou kritiku západu.

Exprezident Dzasochov před svou rezignací prohlásil, že odchází proto, aby přepustil místo mladším politikům. Jeho odchod ale vyvolal tlak nespokojených občanů po teroristickém útoku na Beslan. Dzasochov ale už má jistou budoucnost. V Radě federace v horní komoře ruského parlamentu bude jako senátor zastupovat právě Severní Osetii.

Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme