Tragédie v Guatemale. Při požáru v ústavu pro nezletilé zemřelo nejméně 37 lidí

Počet obětí středečního požáru v ústavu pro mládež nedaleko metropole Guatemaly se zvýšil na minimálně 37, dalších více než deset dívek zůstává v nemocnici s těžkými popáleninami. Uvedla to v pátek agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

GUATEMALA-CHILDREN.JPG

GUATEMALA-CHILDREN.JPG | Zdroj: Reuters

Podle místních médií byly dívky v době požáru zamčené kvůli tomu, že se předtím pokusily o útěk. Guatemalský prezident Jimmy Morales obvinil ze zodpovědnosti úřady, které byly už před tragédií upozorňovány na kritickou situaci v tomto problémovém a přeplněném státním zařízení.

"Před požárem vláda žádala příslušné úřady, aby okamžitě přestěhovaly mladistvé pachatele trestných činů do jiných zařízení," uvedl v prohlášení úřad prezidenta. V Ústavu Nanebevzetí Panny Marie byly totiž internovány oběti násilí či sexuálního zneužívání, ale také odsouzení chlapci a dívky, pro něž v jiných zařízeních nebyl dostatek místa.

Prezident Morales proto také vyzval ke změně celého sociálního systému pro mládež, který by měl být podle něj decentralizován. Přestože slíbil nápravu, protestovaly proti němu a vládě v metropoli Guatemale ve čtvrtek stovky lidí. Někteří požadovali jeho rezignaci.

Podle příbuzných obětí i některých úředníků vypukl požár ve středu brzy ráno, když dívky zapálily matrace na protest proti špatným podmínkám v ústavu. Plameny se rozšířily v dívčím oddělení a zasáhly místnost, v níž byly zamčeny dívky, které se předtím pokusily o útěk. Právě z nich 19 zemřelo na místě a ostatních skoro 40 bylo převezeno do nemocnice, kde 16 zraněním podlehlo.

Ústav v obci San José Pinula, která leží asi deset kilometrů od hlavního města Guatemala, byl od loňska předmětem řady stížností. Kromě toho byl přeplněný, žilo v něm přes 700 nezletilých, ačkoliv jeho kapacita je jen asi 400 osob. Děti si stěžovaly mimo jiné na omezování návštěv, špatné jídlo i psychické a fyzické násilí. Stížnosti na sexuální zneužívání potvrdila i guatemalská prokurátorka pro práva dětí Hilda Moralesová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme