Tragédie v Nice sníží zájem turistů o Francii o třetinu, odhadují cestovní kanceláře

Útok v Nice na Azurovém pobřeží, které láká každoročně statisíce turistů, se negativně projeví na francouzském cestovním ruchu. Vyplývá to z prognózy společnosti MKG, která monitoruje evropský turistický ruch. Trh se přitom ještě vzpamatovává z pařížských teroristických útoků loni v listopadu. Také Čechů zamíří v hlavní turistické sezoně do Francie přibližně o 30 procent méně než loni, odhaduje česká Asociace cestovních kanceláří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Azurové pobřeží | Foto: Nacesty.net

Francie byla loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem jich tam vyjelo 139 tisíc. Ovšem zájem turistů o Francii oslabily už předcházející útoky loni v lednu a listopadu. Podobný vývoj čekají české cestovní kanceláře také po tragédii v Nice.

„Podobné teroristické incidenty cestování do dané oblasti ovlivňují. Předpokládáme, že zájem bude nižší minimálně v řádu týdnů,“ říká například mluvčí Čedoku Hynek Špinar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se útok v Nice promítne do zájmu turistů o Francii, zjišťovala Jitka Hanžlová

Do Francie jezdí Češi hodně samostatně, bez cestovních kanceláří. Ale dá se očekávat pokles zájmu o letenky.

„Po podzimních útocích v Paříži se na několik týdnů propadly prodeje letenek o desítky procent. V tuto chvíli nedokážeme odhadnout dopady tragédie v Nice. Nicméně je pravděpodobné, že bude podobně snížený zájem o letenky do této destinace,“ myslí si Radka Šťávová ze Student Agency.

Turisté hledají jiná místa, kam by mohli jet na dovolenou. A to především v Itálii, Chorvatsku nebo Španělsku.

„Zájem je i o severní Evropu. Zároveň je velký přeliv v rámci Středomoří. Jelikož kapacity navyšovat nejdou a chová se tak celá Evropa, tak dochází k tomu, že na poslední chvíli jsou zájezdy hodně vyprodány,“ dodává obchodní ředitel agentury Zájezdy.cz Stanislav Mrázek.

Pro Francii bude znamenat odliv turistů citelnou ekonomickou ztrátu. Cestovní ruch představuje asi sedm procent HDP země a zaměstnává dva miliony lidí.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme