V Baltském moři hořel trajekt s 300 pasažéry, podle Švédska nejsou žádní zranění

Záchranné složky v pondělí zasahovaly při rozsáhlé operaci v Baltském moři, když u švédského pobřeží začalo hořet na trajektu. Na palubě plavidla bylo zhruba 300 lidí, napsala agentura AP s odkazem na švédské úřady, podle kterých byl požár „omezený“ a plameny už hasiči zlikvidovali. Při požáru podle úřadů nebyl nikdo zraněn. Večer úřady zahájily evakuaci části pasažérů z lodi, informovala agentura Reuters.

Stockholm (Aktualizováno: 21:25 29. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trajekt (ilustrační foto)

Trajekt se nachází nedaleko neobydleného ostrova Gotska Sandön, zhruba v polovině své trasy (ilustrační foto) | Zdroj: pixabay.com | CC0 1.0,©

„Hoří na palubě se zaparkovanými auty,“ uvedl Jonas Franzen, mluvčí švédské námořní správy v době požáru. Na místo byly z preventivních důvodů vyslány tři vrtulníky a sedm lodí.

V prvních fázích operace nebyl nikdo evakuován, ale jeden z lidí na trajektu podle AP řekl, že pasažéři se shromáždili na horní palubě.

V pondělí večer pak agentura Reuters informovala, že švédské a finské záchranné služby začaly evakuovat rodiny a starší pasažéry z plavidla, které není schopno provozu, je unášeno směrem k ostrovu Gotland a hrozí, že uvázne na mělčině. Zhruba 70 lidí mají evakuovat vrtulníky.

„Evakuujeme rodiny s dětmi a starší lidi. Je silný vítr, který komplikuje evakuaci s pomocí člunů,“ řekla podle Reuters mluvčí námořní správy. „Ale situace je klidná a pod kontrolou,“ dodala.

Slavná plovoucí restaurace v Hongkongu se potopila. Stolovali v ní britská královna i James Bond

Číst článek

Trajekt Stena Scandica, který podle webových stránek provozovatele běžně pluje na trase mezi švédským městem Nynäshamn a lotyšským Ventspils, se nacházel nedaleko neobydleného ostrova Gotska Sandön, zhruba v polovině trasy mezi oběma městy.

Švédský provozovatel trajektů Stena Line uvedl, že na palubě bylo 241 pasažérů a 58 členů posádky. Hořet podle společnosti začalo v chladírenském voze.

Plavidlo bude odtaženo do Nynäshamnu, řekla agentuře TT mluvčí švédského námořního úřadu Lisa Mjörningová.

Podle Reuters bude zahájeno technické vyšetřování, které má zjistit, co konkrétně požár zapříčinilo.

Společnost Stena Line se sídlem v Göteborgu uvádí, že je jedním z největších provozovatelů trajektů na světě. Jejích 38 lodí údajně podnikne 25.000 plaveb ročně. Firma zaměstnává v Evropě na 4300 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme