Severské státy zahajují nové vyšetřování potopení trajektu Estonia. Při nehodě zemřelo 852 lidí

Potápěči ve čtvrtek začali dokumentovat vrak trajektu Estonia. Loď se potopila v roce 1994 v Baltském moři. Při nehodě zemřelo 852 lidí. Nové vyšetřování spustily severské státy po loňském odvysílání dokumentu, podle kterého je v lodi díra. Oficiální vyšetřovací zpráva ale jako příčinu nehody uvádí nedostatečnou údržbu.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trajekt Estonia na cestě ze Stockholmu do Tallinnu | Foto: Wikimedia Commons, Staszewski | Zdroj: Wikimedia Commons

„Ano, je tam díra, to vám můžu zaručit. Nevím, jestli ta informace za něco stojí, ale trajekt je velmi poškozený. Jak a kdy byl poškozený, musí zjistit experti.“ Takto informoval o svých nálezech švédský dokumentarista Henrik Evertsson, který se se svým týmem potopil k vraku trajektu Estonia při natáčení filmu.

Při nehodě trajektu v Iráku zemřelo téměř sto lidí. Především ženy a děti, které neuměly plavat

Číst článek

Právě na základě jeho dokumentu se Estonsko, Švédsko a Finsko rozhodly nehodu trajektu přezkoumat.

V oficiální zprávě z vyšetřování stojí, že trajektu kvůli nedostatečné údržbě upadl přední příklop a voda se dostala na palubu s auty.

Potápěči pořídí během desetidenního vyšetřování až 25 tisíc fotek, ze kterých pak sestaví počítačový model vraku.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme