Traktory zaplavily Paříž. Zemědělci chtějí více peněz
Paříž zažívá mohutný protest zemědělců. Do francouzské metropole se sjelo asi zhruba 1300 traktorů, farmáři si stěžují na to, že jim v posledních dvou letech údajně rapidně klesly příjmy a požadují okamžitý zásah vlády. Upozorňují, že vyhlídky na další silnou sklizeň prohloubí pokles cen a spolu se snížením dotací způsobí nárůst jejich ztrát.
„Traktory, které se shromáždily na Náměstí republiky, jsou přehledně označeny podle názvů regionů odkud se do Paříže dostavily. Organizačně je celá stávka výtečně zvládnuta, každý má dostatek informací a nikdo zbytečně nezmatkuje. Kromě traktoristů přijelo asi deset tisíc zemědělců - zejména pěstitelů obilí,“ popisoval pařížskou stávku přímo z místa konání zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný.
Průměrná cena pšenice ve Francii v loňském roce podle údajů tamního ministerstva zemědělství klesla o 25 procent. To je pro některé podniky zničující.
„Francouzský zemědělec je zvyklý velmi tvrdě pracovat. Ve společnosti má také výjimečné postavení a vždy si dokáže velmi důrazně dupnout. Pěstitelé obilí prodávají svůj produkt podle vlastních slov až se šedesáti procentní ztrátou oproti výrobním nákladům. Platí totiž rozhodnutí bývalého ministra zemědělství, že se budou z dotací Evropské unie více podporovat biopotraviny na úkor právě obilných produktů,“ pokračoval Pokorný.
Francie je největším příjemcem v rámci společné zemědělský politiky Evropské unie. Loni získala zhruba 20 procent z celkových zemědělských dotací EU. Přesto to nestačí. Je tedy možné, že Paříž bude na evropské úrovni ještě výrazněji prosazovat zachování či rozšíření unijní podpory zemědělcům.
„Problém je, že si francouzští zemědělci na tyto dotace zvykli, a protože jsou velmi důležitou politickou silou, tak mají určité výhody. Před pár týdny prezident Nicolas Sarkozy řekl, že se pokusí nastavit evropskou dotační politiku tak, aby to Francouzům vyhovovalo. Chce to udělat za každou cenu, i kdyby z toho měla být evropská krize,“ dodal zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný.
Hlasité protesty vyslyšel i ministr zemědělství Bruno le Marie. Řekl, že chápe postoj zemědělců, rozumí jejich požadavkům. Neměli by prý ztrácet naději. Prohlásil, že zemědělci můžou počítat s jeho podporou, podporou celé vlády a prezidenta republiky.