Transparency: Každý šestý německý poslanec je v možném střetu zájmů

Každý šestý poslanec německého parlamentu má vedlejší příjmy z činností, které mohou být v konfliktu s prací zástupce veřejnosti v zákonodárném sboru. Vyplývá to z šetření mezinárodní nevládní organizace zaměřené na boj s korupcí Transparency International.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Bundestagu | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Herman

Různé vedlejší příjmy přiznává podle organizace zhruba čtvrtina z 630 poslanců Spolkového sněmu. Předsedkyně německé pobočky TI Edda Müllerová si ale stěžuje, že pravidla pro zveřejňování těchto příjmů nejsou dostatečně přísná.

Transparency International chce, aby členové poslaneckých výborů museli upozorňovat na své střety zájmů a v závislosti na nich byli z výborů dočasně vylučováni. Pokud si poslanci přivydělávají jako právníci či poradci, měli by podle TI přinejmenším zveřejnit, z jakého hospodářského sektoru se rekrutují jejich klienti či partneři.

Společnost Philip Morris sponzorovala téměř všechny německé strany, rozdala přes půl milionu eur

Číst článek

Organizace na kontrolu lobbingu Lobbycontrol nedávno zjistila, že takřka všechny německé parlamentní strany roky přijímaly štědré sponzorské dary od americké tabákové společnosti Philip Morris. Ve svých zprávách o činnosti a hospodaření o tom ale mlčí, napsal web Spiegel Online. Příspěvky firma poskytovala v době, kdy měla zájem na ovlivnění několika politických rozhodnutí.

V listopadu přišla veřejnoprávní televize ZDF s obviněním, že přední členové vládní sociální demokracie včetně ministrů chodili na takzvaná sponzorovaná setkání se zástupci soukromých firem.

V říjnu německá média informovala o tom, že vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové čelí ve spolkové zemi Porýní-Falc několika finančním aférám. Místní pobočka strany má problémy s pochybnými sponzorskými dary, za kterými stojí patrně bývalý německý tajný agent a za něž hrozí CDU pokuta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme