Transport jaderného materiálu v Sasku s problémy - ale pokračuje

Transport zpracovaného německého jaderného odpadu dorazil na překladové nádraží v Dannenbergu. Náklad měl dnes dorazit do meziskladu v dolnosaském Gorlebenu, kvůli blokádám, které na železniční trati uspořádali ochránci životního prostředí, však bude cesta trvat nejméně o den déle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie po téměř 24 hodinách uvolnila železniční trať v dolním Sasku pro transport jaderného odpadu směřující do skladiště v Gorlebenu. Vlaková souprava se šesti Castory se musela včera večer vrátit a vyčkat zásahu policie kvůli masovým protestům a ekologickým aktivistům připoutaným ke kolejím. Železniční trať mezi Dalenburgem, kde ostře sledovaný vlak nuceně přenocoval, a Dannebergem, odkud bude vyhořelé jaderné palivo odvezeno na nákladních automobilech, je tedy volná. Avšak vynalézavost odpůrců jaderné energetiky nezná mezí. Policie si proto netroufá odhadnout, kdy obří vlak se šesti kontejnery vyrazí znovu na cestu a za jak dlouho urazí posledních 30 km.

Podle rozhlasové stancie Deutschland Funk je podél trati prozatím klid. V noci na dnešek však policisté museli nasadit proti agresivním ekoaktivistům vodní děla. Výsledkem jsou desítky zraněných na obou stranách, několik zadržených demonstrantů a dva vypálené policejní autobusy. Postup policie lze zatím hodnotit jako maximálně korektní. 43 procent veřejnosti je přesto na straně jaderných odpůrců.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme