Trenér beachvolejbalistek Kolocové se Slukovou nutí obě o hře i přemýšlet

Zvedat činky v posilovně, snažit se vyskočit co nejdále nebo nejvýše, nácvik periferního vidění a rychlého rozhodování, kam zahrát míč. To všechno musí zvládnout beachvolejbalistky Markéta Sluková s Kristýnou Kolocovou během jediného tréninku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou

Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou | Foto: www.volejbal .cz

Vcházím do posilovny sportovního areálu Hamr v pražských Záběhlicích, kde se Markéta s Kristýnou chystají k sérii posilovacích cviků, které jim předvádí jejich trenér Simon Nausch.

„Velmi dobře, jen tak dál,“ chválí obě trenér. Dívky cvičí s padesátikilovou činkou několik sérií a Simon zatím listuje v knížce, aby mohl své přítelkyni a svěřenkyni Markétě a také Kristýně předvést další cvičení. Celkem jich je pět, pak si obě vydechnou při prohlížení Simonovi knížky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér beachvolejbalistek Kolocové se Slukovou Simon Nausch nutí obě o hře i přemýšlet

„Někde si ji pořídil a pořád mi z ní předčítá, kdy někam jedeme. Jsem z něj na mrtvici,“ směje se Markéta Sluková.

„A je to anglicky, nebo německy?“ zajímá se Kristýna Kolocová.

„Právě německy. Je to o tom, jak ti fungujou při různých cvičeních svaly. Třeba tady ten mrtvý tah… Jsem na základě těch obrázků teď strašně chytrá,“ baví sebe i svou spoluhráčku Markéta.

„Teď nás čekají nějaké testy, které se v průběhu sezony opakují, abychom zjistili, jak se zlepšujeme nebo nezlepšujeme. Teďka bude vidět, jak jsme na tom po měsíci nicnedělání, pak zase zaznamenáme velký pokrok,“ rozesmějí se obě hráčky.

„A není lepší to teď ošidit?“ ptám se žertem.

„Teoreticky vzato ano, avšak prakticky rozhodně ne,“ odpinkne můj žert s úsměvem Kristýna.

Výskok k brčku

To už jsme se přesunuli do tělocvičny, kde Simon nalepil na lavičku obyčejná brčka přesně pět centimetrů od sebe. Pak lavičku postavil tak, že nejvyšší brčko označuje výšku tří metrů, a Markéta s Kristýnou se budou snažit při výskoku dosáhnout co nejvýše.

Čím výše tím lépe. Pokud se během přípravy Markéta s Kristýnou zlepší, budou se lépe prosazovat proti vysokým blokům soupeřek.

Do trenérových záznamů si obě volejbalistky zapisují výkony pár centimetrů pod tři metry a následně vyplňují i další kolonky testu.

Smysl tréninku

Nakonec se přesunujeme do nafukovací haly na bechvolejbalové kurty, kde proběhne nácvik periferního vidění a rychlé reakce.

„Jedna hráčka nejprve míč přijme a ve chvíli, kdy ji druhá nahraje, podívá se na mě. Já budu držet v ruce jedno z těchhle DVD a vy podle toho, jaké bude barvy, zasmečujete. Pokud bude modrá, hrajete ostrou diagonálu, fialová střed, zelená dlouhou diagonálu a červená lajnu. OK?“ ptá se Simon, jestli dívky pochopily.

„Minulou sezonu nám moc našla nahrávka. Simon si vymyslel nějaký systém, že on nahazuje a já budu nahrávat, snaží se, aby nám to něco přinášelo. Jak trénujeme každý den, někdy i víckrát, dělaly bychom pořád ta samá cvičení – takže to, že nám Simon vymýšlí pořád něco nového, je pro nás vážně skvělé,“ pochvalují si Markéta s Kristýnou.

České beachvolejbalistky v Římě na medaili nedosáhly | Foto: ČTK/AP

„Zajímá ho i náš názor, co si myslíme, vysvětluje nám, k čemu je to dobré, proč děláme zrovna tohle. Snaží se nás do toho dostat, abychom pochopily, že to, co děláme, má nějaký smysl. Nechce, abychom trénovali stejně jako nějaké ovce a po hodině a půl odešly a neměly tušení, proč jsme tady byly.“

První z tréninků před olympijskou sezonou tak mají Markéta Sluková s Kristýnou Kolocovou za sebou. Podle všeho velmi úspěšně.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme