Trest smrti slouží v Číně ke kontrole společnosti. Dřív odstrašoval víc, říká sinolog

Počet zemí, které vykonávají trest smrti, klesl za posledních deset let o třetinu. Počet popravených ale meziročně stoupl asi o 150. Podle výroční zprávy Amnesty International bylo v roce 2011 ve 20 zemích světa popraveno nejméně 676 lidí. Do statistiky ovšem není započítána Čína, která hrdelní tresty praktikuje také. Loni zde bylo usmrceno několik tisíc odsouzených.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští vojáci

Čínští vojáci | Zdroj: Reuters

Tak vysoké množství poprav je zapříčiněno obrovskou společenskou a ekonomickou transformací, kterou země během posledních 30 let prochází, říká sinolog Ondřej Klimeš z Ústavu Dálného východu FF UK.

„Padá ten starý pořádek, kdy společnost byla velmi pevně kontrolována stranou, v tom maoistickém období, a stát vlastně nemá sílu společnost kontrolovat, takže dochází k obrovskému nárůstu zločinnosti. A trest smrti je takový pokus, jak zločinnost dostat do nějakých mezí,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sinolog Ondřej Klimeš z Ústavu Dálného východu FF UK mluvil o trestu smrti v Číně

Absolutní trest v Číně hrozí i za zločiny, které se jinde většinou tak přísně netrestají. Podle Klimeše se jedná například o finanční kriminalitu nebo společenskou nebezpečnost, kam spadá kuplířství, obchod s lidmi, obchod s drogami nebo organizování zločineckých skupin.

Existuje ale i takzvané ohrožování státní bezpečnosti. Pod tímto paragrafem se často skrývají politické zločiny, upozorňuje Klimeš. Uplatňován prý bývá především v Tibetu a Sin-ťiangu, tedy v okupovaných oblastech, kde panuje specifický právní režim.

„Zastřelení se používá v případech násilné kriminality, kdežto smrtící injekce se začíná více a více používat třeba v oblastech hospodářské kriminality,“ přibližuje.

Dříve působily tresty smrti skutečně odstrašujícím příkladem, situace se ale v poslední době podle Klimeše mění: „V minulosti se konaly popravy na stadionech a rodina odsouzeného musela uhradit náklady za smrtící kulku. V dnešní době vzhledem k tomu, že zločinnost dosti silně stoupá v Číně, tak já si myslím, že není dostatečně odstrašující.“

Počet poprav podle Amnesty International loni ve světě stoupl

Číst článek

Čína tvrdí, že v posledních čtyřech letech vykonávání absolutních trestů omezovala, přesné údaje o počtu popravených ale zásadně nezveřejňuje. Ověřit informace je proto podle Klimeše jen velmi obtížné.

David Šťáhlavský, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme