Trest za genitálie na kříži

Soud v polském Gdaňsku odsoudil avantgardní výtvarnici k trestu veřejně prospěšných prací. To není titulek z novin z dob hlubokého socialismu. To je polská současnost. Výtvarnice byla uznána vinnou z úmyslné urážky náboženského cítění. Případ způsobil rozruch nejen v polských uměleckých kruzích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kříž u kaple | Foto: Jan Rosenauer

Výtvarnice Dorota Nieznalska vystavovala před 2 lety v gdaňské galerii Ostrov několik svých instalací. Jedna z nich se skládala z kovového kříže a fotografie na něm ukřižovaných mužských genitálií. Dílo pobouřilo členy zastupitelstva města Gdaňsku reprezentující ultrakatolickou stranu Liga polských rodin. I tedy podali na výtvarnici trestní oznámení.

Došlo k soudu a ten výtvarnici odsoudil k vykonávání veřejně prospěšných prací po dobu 6 měsíců. Podle soudce znevážila Dorota Nieznalska symbol křesťanství úmyslně. Prý počítala s tím, že jí provokativní instalace přinese slávu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Výtvarnice čelí skandálu

Výtvarnice ale novinářům řekla, že přece nemá psychicky na to, aby si takto promyšleně budovala cestu k úspěchu. Rozsudkem byla šokovaná. Z rozsudku ale nekryli nadšení poslanci Ligy polských rodin, kteří byť někteří z nich výstavu ani neviděli, cítili se být uraženi už tím, co jim o ní jiní vyprávěli. Výrok přivítali v soudní síni potleskem.

Soud ukázal, že práva katolíků budou v Polsku ctěna. Řekl před soudní síní poslanec Robert Strak. Doroty Nieznalské se ale překvapivě zastal kněz, který má v duchovní správě umělecké kruhy v gdaňské arcidiecézi. Umění výtvancice označil za nezralé a celý případ za propagandistickou aféru krajních katolíků z Ligy polských rodin. Renomovaný polský deník Gazeta Wyborcza označil soud s Dorotou Nieznalskou dokonce za skandál.

Ještě dál zašla kritička umění Anda Rottenbergová, která pro veřejnoprávní televizi uvedla: "Žijeme v zemi, kde nezávislé soudy nejsou schopné odsoudit zločince a členy mafií. Je to země, kde se vynášejí rozsudky nad umělci".

Výrok soudu ještě není pravomocný. Vyšší instance může uznat, že hony na čarodějnice dokonce i v Polsku už dávno skončily.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme