Trest za polibek? Nezletilým Maročankám hrozí až tři roky vězení. Jsou obviněné z homosexuality

Marocká policie zadržela 16letou Sanau a 17letou Hajar kvůli údajnému polibku na střeše budovy v Marrákeši minulý čtvrtek. Dívky nyní čeká soud a hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Úřady je obviňují z homosexuality, která je podle tamních zákonů trestná. Aktivisté přitom dlouhodobě volají po změně legislativy. Podobných případů se v Maroku v posledních letech objevuje několik, píše server The Indian Express.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Profimedia

„Někdo je vyfotil a poslal fotky jejich rodinám, které informovaly policii,“ popsal Omar Arbib, aktivista z Marocké asociace pro lidská práva. Dodal, že zadrženy byly dívky ještě ten den.

Maročanky jsou obviněné za „nemorální nebo nepřirozené činy s jedincem stejného pohlaví“ podle článku 489 marockého trestního zákoníku. Ten postihuje jakékoliv sexuální aktivity mezi jedinci stejného pohlaví právě trestem v rozmezí šesti měsíců až tří let vězení.

Aktivista Arbib chce, aby byly dívky propuštěny a článek 489 byl úplně zrušen. I proto marocká asociace pro lidská práva na obranu nezletilých najala dívkám právníka.

„Lidé nemůžou být trestáni za svou sexuální orientaci,“ řekl pro CNN. Po zrušení článku 489 volala už dříve i mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch.

Maroko je pomyslně rozdělené mezi náboženským konzervatismem a otevřeností vůči Západu. Většina Maročanů byla vychována v přesvědčení, že homosexualita je znakem západní dekadence a nemorálnosti.

Oficiální přístup Maroka vůči homosexualitě i celé LGBTQ komunitě přitom silně kontrastuje s přístupem sousedního Španělska, které je považováno za jednu z nejvíc sociálně liberálních a gay friendly zemí na celém světě.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme