Tresty za šíření ‚falešných‘ zpráv o ruské armádě se rozrostou. Duma schválila zabavení majetku

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, ve třetím čtení schválila návrh zákona, který umožní úřadům zabavit majetek mimo jiné lidem usvědčeným z úmyslného šíření falešných zpráv o armádě. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC, podle kterého normu podpořilo v závěrečném čtení 377 poslanců z celkového počtu 450. Proti se nevyslovil nikdo.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská duma (ilustrační foto)

Ruská duma (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zákon nyní bude muset schválit horní komora a podepsat ruský prezident Vladimir Putin. Návrh normy podle BBC zásadně rozšiřuje seznam trestných činů, za jejichž spáchání bude možné uložit trest konfiskace financí, cenností a dalšího majetku.

Ukrajinská vláda poslala do parlamentu nový návrh zákona o mobilizaci. Zpřísňuje pravidla

Číst článek

Kromě šíření údajně falešných zpráv o ruské armádě jde i o činy „namířené proti státní bezpečnosti“ včetně sabotáže, pašování, vyzrazení státního tajemství, neplnění rozkazů nebo dezerce. Za šíření falešných zpráv a diskreditaci armády, výzvy k extremismu a další také hrozí odnětí státních titulů a vyznamenání.

Ustanovení o postihu za „diskreditaci“ či za šíření „falešných zpráv“ o ruských ozbrojených silách přijali ruští poslanci krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.

Drakonické tresty, které zahrnují až 15 let odnětí svobody, mají podle oponentů režimu umlčet veškerou kritiku invaze, kterou Moskva oficiálně označuje jako „speciální vojenskou operaci“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme