Evropská léková agentura schválila třetí dávky pro lidi nad 18 let. Povolení dostala vakcína od Pfizeru

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetích dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech. Takzvanou posilovací dávku lze podle unijního regulátora zvažovat u lidí starších 18 let, a to šest měsíců od druhé dávky.

Amsterdam (Aktualizováno: 21:35 4. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská léková agentura schválila třetí dávky vakcíny proti covidu od Pfizeru pro lidi starší 18 let | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Unijní regulátor dále uvedl, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat již 28 dní od druhé dávky.

Sociální zařízení v Praze očkují třetí dávkou vakcíny proti covidu. Zájem mají klienti, personál už méně

Číst článek

Pondělní rozhodnutí EMA zamíří ke zdravotnickým úřadům ve 27 členských zemích Evropské unie, které vydají konečné doporučení. Některé státy včetně Česka začaly třetí dávky vakcíny proti covidu-19 podávat již před vyjádřením EMA.

Léková agentura své rozhodnutí schválit třetí dávky vakcíny Pfizer/BioNTech pro lidi nad 18 let zakládá na datech poskytnutých americko-německým producentem, která „ukazují na nárůst protilátek v případě podání třetí dávky“.

Česko co nejdřív zareaguje na rozhodnutí EMA o podávání posilujících dávek Pfizer už po 6 měsících. Už dřív @Adam Vojtěch pro @Radiožurnál řekl, že stanovisko EMA bude ČR respektovat.

17:59 – 04. 10. 2021

1 12

„Studie ukázaly, že další dávka zvýšila schopnost produkovat protilátky proti viru, který způsobuje onemocnění covid-19,“ řekla Radiožurnálu ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

V Česku si mohou nechat dát třetí dávku od konce září ti lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování proti covidu-19. Především se doporučuje osobám s poruchami imunity, chronickými onemocněními a osobám starším 60 let a rovněž zdravotníkům a zaměstnancům zařízení sociální péče. Možnosti nechat se očkovat třetí dávkou využilo k pondělnímu datu 7400 osob.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dlouhodobě kritizuje bohaté země, že hromadí covidové vakcíny pro posilovací dávky, místo aby očkovací látky přenechaly chudším státům, kde mnoho lidí dosud vůbec není naočkováno.

‼️ EMA conclusion: 3rd doses of #COVID19vaccines Comirnaty & Spikevax may be given to people with severely weakened immune systems, at least 28 days after their 2nd dose.

👉ema.europa.eu/en/news/comirn…

16:09 – 04. 10. 2021

241 296

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme