Třetí den protestů zastavil rakouské dálnice

Ekologičtí aktivisté už brzy přestanou blokovat rakouské silnice. Zatímco v předchozích dvou dnech blokády provoz výrazně nezkomplikovaly, dnes byla dálnice A12 nedaleko Insbrucku dvanáct hodin neprůjezdná a v okolí se proto tvořily velké dopravní zácpy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálnice | Foto: Jan Rosenauer

Dnes padly za oběť dva nejdůležitější tranzitní tahy - taurská dálnice A10 ve spolkové zemi Salcburk a v Tyrolsku innská dálnice A12, která v okolí Insbrucku zůstane zakázanou zónou pro všechna vozidla až do půlnoci.

Demonstrace na zhruba devět kilometrů dlouhém úseku dálnice mezi Vompem a Wattensem začala asi hodinu před polednem. Od 16 hodin se blokáda obou směrů rozšířila o úsek z Wattense až po obec Hall in Tirol. Na objížďkové trase auta jezdí pouze krokem, což pro řidiče znamená téměř hodinové zdržení.

Občané sdružení v Tranzitforu a stoupenci hnuté Global 2000 protestovali po tři dny proti špatné dopravní politice. Za neúnosně přeplněné dálnice stále rostoucím počtem kamionů viní domácí vládu i Evropskou unii, protože nepovolila Rakousku prodloužit systém tzv. ekobodů v předchozí podobě. Ten umožňoval regulaci tranzitu kamionové dopravy přes rakouské Alpy.

Ministr dopravy Hubert Gorbach s nimi svým způsobem souhlasí. Při jednání v Brueslu se prý bude opírat o jejich protesty. Nevyloučil, že stávající systém elektronického mýtného za přejezd kamionů a autobusů po rakouských dálnicích a rychlostních silnicích by se mohl rozšířit i na ostatní vozovky.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme