Třetí zápas íránské reprezentace doprovázely demonstrace

Třetí zápas íránské reprezentace, třetí demonstrace proti politice současného íránského režimu. Nejrůznějším německým organizacím a hnutím nejsou lhostejné výroky íránského prezidenta Ahmadínedžáda. Ten opakovaně zpochybnil holocaust i právo Izraele na existenci. Dnešní protestní akce přivedla do centra Lipska několik stovek lidí "vyzbrojených" transparenty. Lidé chtěli dokázat, že opakování hrůz židovské genocidy nehodlají dopustit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Lipsku

Demonstrace v Lipsku | Foto: AFP

"Srdečně vítáme íránské fotbalisty, ale říkáme jasné ne antisemitským výrokům íránského prezidenta!" Těmito slovy oslovil přítomné jeden z prominentních hostů demonstrace, vrchní starosta Lipska Burkhard Jung.

Hrozba nacismu taky zpočátku vypadala velmi nenápadně a skončilo to katastrofou, upozorňovali účastníci mítinku. Proto by se Ahmadínedžádovi a režimu mulláhů nemělo ustupovat, jak západní mocnosti ustupovaly Adolfu Hitlerovi, myslí si třeba lipský student a jeden z organizátorů akce Sebastian Voigt.

"Zločince, jako je Ahmadínedžád, který hrozí novým masovým vyvražďováním Židů v případě, že Írán získá jadernou zbraň, vláda nesmí vpustit do země! Je tu precedens v případě běloruského prezidenta, který má zakázaný vstup do zemí Evropské unie, tak proč se červená karta nevytáhne i proti íránské hlavě státu? Německá vláda měla postupovat daleko ostřeji," řekl Českému rozhlasu Voigt, který považuje za nepřípustné i silné politické a ekonomické vazby Teheránu na Berlín.

Mladého studenta pobouřil taky výrok německého ministra vnitra Schäubleho, který prohlásil, že pokud Mahmúd Ahmadínedžád do Německa přijede, budou se mu Němci snažit být dobrými hostiteli. "Podle mě je taky pěkné svinstvo, že na šampionát přijel íránský viceprezident Aliabadí. To je rovněž představitel nedemokratického režimu a navíc i on sám se dopustil antisemitských výroků, když označil Židy za prasata. I jemu měl být odepřen příjezd do Německa," myslí si Sebastian Voigt.

Hamída Nowzárího, jednoho z čelních představitelů íránského disentu v Německu rozčiluje, že se teď spor s Teheránem omezuje pouze na otázku jaderného programu.

"Zapomíná se, jak Írán porušuje lidská práva, jaký tam funguje protiprávní systém, jak moc Teherán podporuje teroristické organizace v zahraničí. Když pak západní země pošlou Íránu dopis, kterým nabízejí jednání, ale ve kterém není ani zmínka o porušování lidských práv, je to velké vítězství íránského režimu," varuje íránský disident.

Také on by očekával větší angažovanost německých politiků i běžných lidí v boji proti novodobému íránskému antisemitismu. Podle Nowzárího je třeba neustále připomínat, proč by se zrovna Německo mělo v íránské otázce angažovat.

"Německo s historickou zkušeností země, ve které se zrodil nacismus a agresivní antisemitismus, by mělo rychle a rozhodně bojovat proti fundamentalistické ideologii současného Íránu. Tamní režim nevystupuje pouze proti Židům a Izraeli, ale perzekuuje všechny vyznavače odlišné víry, než je islám, nebo lidi, kteří v boha vůbec nevěří. Těm všem jsou třeba v Íránu upírány sociální výhody. Na to Německo musí reagovat, ale bohužel tak nečiní," lituje Hamíd Nowzárí.

Neonacisté, kteří se podle nepotvrzených zpráv měli dnes v Lipsku sejít, se na scéně vůbec neobjevili, pokud nepočítám trio holých lebek s íránskou vlajkou, které prošlo v uctivé vzdálenosti od demonstrantů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme