Třetina Francouzů nemá den před prezidentskými volbami svého favorita

Ve Francii se zítra volí prezident. Přesněji řečeno: voliči vyberou dva kandidáty, kteří postoupí do druhého kola. Mnozí Francouzi ale pořád nevědí, koho půjdou volit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Nicolase Sarkozyho mávají francouzskými vlajkami během kampaně v Paříži

Příznivci Nicolase Sarkozyho mávají francouzskými vlajkami během kampaně v Paříži | Zdroj: ČTK

Vesnička Cadiere patří mezi typické provensálské vesničky: hezká radnice, v otevřených kavárnách si místní při kafíčku luští křížovky, kdyby měli hřiště na pétanque, tak už hází koulemi, děti se honí po malém náměstíčku a čas příjemně ubíhá.

„Není to turistická vesnice, je to vesnice živá. A já se ji snažím oživit tím, že jsem si tu otevřel pekárnu. Peču a prodávám bagety a starám se tak o to, aby obyvatelé vesnice měli čerstvé pečivo. Je samozřejmě lepší, než to umělé ze supermarketu,“ říká Pierre Plume, sympatický muž ve středních letech, který si otevřel své voňavé království pár kroků od náměstí.

Pro bagetu k němu zašel i reportér Radiožurnálu Jan Šmíd a dal se s ním do řeči. Všude po celé vesnici ale i v jejím okolí jsou velké transparenty s nápisem ‚Zastavme LGV‘. Místní tak protestují proti plánu vybudovat vedle dálnice koleje pro rychlovlak. Za chvíli se začali bavit o politice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč není mnoho Francouzů rozhodutých, komu odevzdá v nedělního prezidentských volbách svůj hlas, objasňuje ve své reportáži spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd

„Cadierre je komunistická vesnice, starosta je komunista. Lidé jsou tady hodně doleva. V minulosti byla vesnice horizontálně rozdělená: nahoře bydleli bohatí, dole chudí. Dnes už ta dělící čára neplatí,“ vysvětluje, a tak je nasnadě otázka, koho bude volit.

Provence a Azurové pobřeží jsou totiž z hlediska volebních preferencí specifické. Hodně populární je tady Národní fronta. Marseille je zase městem přistěhovalců a vládne tam levice. V Cadiere jsou komunisté. Prostě všehochuť.

Pierre patří mezi 30 procent dosud nerozhodnutých voličů: ještě neví, komu dá v neděli svůj hlas.

„Já jsem příkladem nerozhodnutého voliče. Jsem skeptický k možnosti, že by Sarkozy pokračoval, ale nevidím nikoho, kdo by ho mohl vystřídat. Hollande se mi moc nezdá, i když ho průzkumy favorizují. Ničím mě neoslovil. A pak už zbývá je Marine Le Penová. Je trochu delikátní o ní mluvit, ale některé její názory jsou mi blízké. Že bych vůbec nešel volit? I to není vyloučeno,“ dodává Pierre s tím, že vlastně nemá žádnou volbu.

Zítra se očekává téměř rekordní volební neúčast. Předpokládá se, že své zákonné možnosti dát někomu hlas nevyužije až 25 procent voličů. Na příkladu Pierra lze tak trochu pochopit proč.

Jan Šmíd, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme