Třetina syrských uprchlíků v Turecku už má platební karty od Evropské unie, usnadní jim život

V Turecku se naplno rozběhla distribuce finanční pomoci pro syrské uprchlíky. Celý projekt platí Evropské unie, která na něj vyčlenila tři miliardy eur, v přepočtu přes 80 miliard korun. Výměnou přislíbila Ankara, že zastaví příliv uprchlíků do Evropy. Množství migrantů se skutečně podařilo výrazně snížit. O finanční pomoc zažádalo od konce loňského listopadu 1,5 milionu uprchlíků, zatím ji čerpá třetina z nich.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlík ze západního Mosulu | Zdroj: Reuters

Kancelář v přízemí činžovního domu doslova voní novotou. Elektrikáři na štaflích připevňují na strop poslední světla, dole pod nimi se už kolem přepážek rojí desítky lidí. Převládají ženy v šátcích, mnohé v různých fázích těhotenství.

„Každý musí mít kartu uprchlíka, musí být nahlášen na policii a pak přijde sem k nám. Dostane platební kartu, na kterou se vždy koncem měsíce nahraje 100 TL na měsíc a jednu osobu. Za to si mohou koupit, co chtějí." vysvětluje šéf kanceláře Červeného půlměsíce Ozgur Aksu.

Sto tureckých lir je asi 700 korun. Průměrná rodina, to je šest, osm, mnohdy i deset členů. Když dají peníze dohromady, dá se přežít.

Halime pochází z Alepa, tady v Turecku teď žije její šestičlenná rodina. „Peníze se budou velmi hodit. Co se dá koupit za 100 lir? Buď zaplatíme faktury za elektřinu, nebo jídlo pro 3 děti, mléko," vypočítává Halime.

Jen v samotném Istanbulu žije až půl milionu syrských uprchlíků. Oficiálně pracovat mohou, práci ale málokdy seženou. Podobnou zkušenost má padesátník Muhamar, v Turecku žije čtyři roky. „Sehnat práci je těžké, občas mě někdo zaměstná, ale je to jen pár dní v měsíci. Tato pomoc je pro nás velmi důležitá, než přišla, žilo se nám hodně těžko."

I díky finanční Syřané v Turecku zůstávají. To ale neznamená, že zájem dostat se do Evropy zcela zmizel. Potvrzuje to jedna z žen, která si přišla do střediska vyzvednout karty pro šesti člennou rodinu

„Manžel je v Belgii. Pracuje tam, já se třemi dětmi čekám na vízum, abychom mohli přijet za ním," říká Syřanka v modrém šátku a těší se, že se do belgického království odjede každým dnem.

Jaroslav Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme