Každá třetí vylovená ryba se nakonec nedostane na talíř, uvádí zpráva OSN

Světová produkce ryb dosahuje díky chovu rekordních čísel. Velká část úlovků se ale nevyužije a mnoha druhů je znepokojivý nadbytek, tvrdí Organizace pro výživu a zemědělství pod OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fishing-boat-2645137_180710-135936_bej.jpg

Rybářská loď (ilustrační foto) | Zdroj: pixabay.com

Třetina ryb skončí buď zpátky ve vodě, nebo se v horším případě zkazí ještě před spotřebováním. Informaci ve své zprávě zveřejnila Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) pod OSN. Mimo jiné dokazuje, že produkce ryb dosáhla rekordních čísel. Největší zásluhu na tom má chov zejména v Číně, kde se aktuálně konzumuje více než polovina celosvětového úlovku. V pondělí zprávu přinesl britský The Guardian.

Z asijských moří se stávají smetiště napěchovaná plasty. Největší hrozba může být neviditelná, varují experti

Číst článek

Množství vylovených divokých ryb se výrazně nezměnilo od konce 80. let, třetina komerčně chovaných je ale podle zjištění organizace v nadbytku. Rybářské farmy jsou v rozmachu a podle FAO bude spotřeba ryb v roce 2030 o 20 % vyšší, což by mělo pomáhat s udržitelností rostoucí světové populace. Čím dál větší farmy ale mohou ohrozit populace divokých druhů jako jsou sardinky nebo ančovičky. Z nich se často vyrábí potrava právě pro chov.

60 milionů rybářů

FAO uvádí, že se až 35 % světového úlovku nespotřebuje. Zhruba čtvrtinu z toho tvoří ryby, které se z lodí vyhazují zpět do moře. Jedná se o malé kusy nebo nechtěné druhy. Většinu nespotřebovaných úlovků má ale na svědomí nedostatečná výbava rybářů, konkrétně pak absence chladících zařízení, které udrží ryby čerstvé.

Organizace se proto snaží pomáhat rozvojovým zemím se snižováním ztrát během rybolovu. Použití speciálních stanic pro sušení ryb například zvýšilo produkci na africkém jezeře Tanganika o polovinu. Obdobná pomoc se sklizní krabů v Indickém oceánu snížila tamní ztráty o 40 %.

Zpráva FAO popisuje obří rozsah světového rybolovu. Zaměstnává se 60 milionů lidí na více než 4 a půl milionech rybářských lodí. Na mnoha místech se tak jedná o znepokojující situaci, která vede k tomu, že velké množství lodí závodí o malé množství ryb.

bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme