V Trevíru na západě Německa najelo auto na pěší zónu, zemřelo pět lidí včetně kojence

Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa v úterý vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí včetně devítiměsíčního dítěte a několik dalších utrpělo zranění, informovala v úterý večer policie na tiskové konferenci. Motiv incidentu není znám. Řidiče, 51letého Němce žijícího v okolí města, policisté zadrželi a vyslýchají. Podrobí se také psychiatrickému vyšetření.

Trevír (Aktualizováno: 22:46 1. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie hlídá pěší zónu, kam v úterý odpoledne najel muž do lidí. | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

Mezi oběťmi jsou devítiměsíční dítě, ženy ve věku 73, 52 a 25 let a 45letý muž, sdělil zástupce šéfa policie v Trevíru Franz-Dieter Ankner.

Podle Lewentze utrpěli další čtyři lidé těžká zranění, pět osob zranění vážná a šest lehká. Podezřelý je vyšetřován i kvůli ublížením na těle, uvedl státní zástupce Peter Fritzen. Podle úřadů byla hospitalizována mimo jiné matka zabitého dítěte.

Innenminister Roger #Lewentz bestätigt, 4 Tote und 15 zum Teil Schwerverletzte und viele weitere psychisch Traumatisierte sind das Ergebnis der heute begangenen Tat.
@stadt_trier @Innenministerium RLP
#Pressekonferenz #TR0112

19:06 – 01. 12. 2020

50 156

Řidič, který vjel do lidí na pěší zóně, čelí obvinění z několikanásobné vraždy a z vícenásobného pokusu o vraždu, uvedla tervírská policie. O politických nebo náboženských motivech útoku kriminalisté neví. Motiv je prozatím nejasný. Státní zástupce řekl, že řidič byl opilý a patrně má čistý trestní rejstřík. Existují ale indicie, že trpí psychickými potížemi. 

Podle policie podezřelý, který se narodil v Trevíru v roce 1969, poslední dny trávil v automobilu značky Land Rover, který mu půjčil kamarád. Tímto vozem v úterý muž také útočil. Státní zástupce řekl, že rodák z Trevíru nemá aktuálně žádné trvalé bydliště. Pachatel po pěší zóně jel 900 metrů, uvádí na twitteru policie.

Podezřelého policie vyslechla a nyní má být podroben psychiatrickému vyšetření, uvedl Fritzen. Dodal, že lékař nedávno dospěl k předběžnému závěru, že muž by mohl trpět duševní nemocí.

Oblast na pěší zóně policisté uzavřeli koridorem a nad městem kroužil vrtulník. Policie také vyzývala občany, aby nesdíleli na sociálních sítích fotografie a videa z místa činu. 

Mehrere Verletzte, die von einem Auto angefahren wurden, in der Fußgängerzone in #Trier. Bitte meidet den Bereich, die Polizei ist gemeinsam mit weiteren Einsatzkräften vor Ort.

14:14 – 01. 12. 2020

589 1354

‚Čin šíleného řidiče‘

Trevírský primátor Wolfram Leibe čin označil za takzvaný „amoklauf“ , tedy čin šíleného řidiče. „Takové obrázky vídáme docela často v televizi a myslíme si, že u nás se to stát nemůže,“ řekl. Všechny záchranné složky se podle něj snažily dostat zraněné co nejrychleji do nemocnic.

Leibe v úterý poděkoval zhruba 700 příslušníkům bezpečnostních a záchranných složek, které byly po incidentu nasazeny. Podle starosty není samozřejmé, že pachatel byl dopaden už několik málo minut po činu. „Je to nejčernější den města Trevíru od 2. světové války,“ řekl také Leibe. Řidič, který byl v automobilu sám, podle úřadů při zatýkání kladl odpor, ale policie ho přemohla.

Do Trevíru, který leží nedaleko hranice s Lucemburskem, se vydala Malu Dreyerová, premiérka spolkové země Porýní-Falce, ve které město leží. „To, co se stalo v Trevíru, je otřesné,“ napsal na twitteru mluvčí německé vlády Steffen Seibert a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. 

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že zprávy z Trevíru ji „velmi rozesmutnily“ a vyjádřila obětem a jejich příbuzným svůj soucit. Trevírská radnice uvedla, že ve středu v 10.00 se u Porta Nigra uskuteční pietní akce.

oro, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme