Tři čtvrtiny dětských migrantů je cestou do Evropy zneužito a vykořisťováno, píše se ve zprávě OSN

Více než tři čtvrtiny dětských a mladistvých migrantů se při své nebezpečné cestě do Evropy přes Středozemní moře stanou obětí zneužívání. Podle agentury AFP na to v úterní zprávě upozornily dva úřady Organizace spojených národů.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci (ilustrační foto)

Uprchlíci (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 1.0 Generic

Příslušný dokument byl vypracován na základě svědectví zhruba 22 000 migrantů a uprchlíků, z nichž polovinu tvoří děti a mladiství. Dětský fond OSN (UNICEF) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v něm vyjadřují znepokojení zejména nad osudem migrantů pocházejících ze zemí subsaharské Afriky.

Do Evropy se dostávají především vzdělaní uprchlíci. Je jich většina, říká výzkumník

Číst článek

„Naprostou skutečností je, že je nyní běžné, že děti přeplouvající přes Středozemní moře, jsou oběťmi zneužívání, obchodování s lidmi, bití a diskriminace," uvedla v této souvislosti regionální ředitelka UNICEF pro Evropu Afshan Khanová.

Podle uvedené zprávy dvou organizací 77 procent migrujících dětí a mladých osob, které se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře, hlásí „osobní zkušenosti se zneužíváním, vykořisťováním a s praktikami podobnými obchodování s lidmi".

Podle dokumentu je přitom mnohem pravděpodobnější, že se oběťmi vykořisťování stanou osoby původem ze subsaharské Afriky než migranti pocházející z jiných částí světa. „Rasismus je zřejmě základním faktorem" rozdílů činěných mezi migranty kvůli jejich původu.

Pět milionů syrských uprchlíků žije v okolních zemích. Jejich děti si na rodnou zemi už nevzpomínají

Číst článek

Migrační cesta přes centrální část Středomoří je podle společné zprávy UNICEF a IOM obzvláště nebezpečná, protože většina migrantů cestuje přes Libyi sužovanou bezprávím a konflikty mezi různými milicemi a zločineckými klany.

Mladí migranti za svou cestu zaplatí „v průměru 1000 až 1500 dolarů (téměř 22 000 až 33 000 korun) a do Evropy často přijíždějí zadlužení, což je vystavuje novým rizikům".

UNICEF a IOM v této souvislosti vyzývají „všechny zúčastněné strany", země původu, tranzitu a cíle migrantů, aby podnikly potřebná opatření k ochraně těchto obzvláště zranitelných osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme