Tři japonští úředníci odpovědní za atomovou energii přišli o místa

Tři vysoce postavení japonští úředníci, kteří zodpovídají za atomovou bezpečnost v zemi, přišli o místa. Podle ministra obchodu a průmyslu mohou za pokračující problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dai-iči. Tu v březnu letošního roku poničila po zemětřesení vlna tsunami. Ze čtyř bloků začala unikat radiace a dodnes se ji nepodařilo zcela zastavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská jaderná elektrárna Fukušima s oranžově označenou bariérou, která má zabránit šíření kontaminovaných naplavenin | Zdroj: ČTK

O svá místa přišli šéf japonské agentury pro jadernou energii Nobuaki Terasaka, šéf agentury pro přírodní zdroje a energie Tetsuhiro Hosono a viceministr obchodu a průmyslu Kazuo Matsunaga.

Přehrát

00:00 / 00:00

O personálních čistkách po fukušimské havárii informovala v Dopoledním Radiožurnálu zpravodajka Kateřina Procházková

Jejich vyhazov následoval jen několik dní poté, co se v mediích objevila zpráva, že z některých míst ve fukušimské elektrárně opět uniká smrtelná radiace, a týden potom, co japonská vláda souhlasila spolufinancovat s firmou TEPCO vyplácení odškodného lidem postiženým havárií.

Japonská veřejnost ale otevřeně volá po odstoupení premiéra Naoto Kana. Ten se stal od března nejméně oblíbeným politikem v historii země. Kritice čelí i ministr průmyslu a obchodu, který dnešním vyhazovům požehnal.

Oba už dříve slíbili dobrovolný odchod po stabilizaci situace ve Fukušimě. Když se ale včera ptali na rezignaci opoziční politici, ministr se údajně ve sněmovně rozplakal.

Problémy s japonskou elektrárnou pokračují už pět měsíců od největší atomové katastrofy za posledního čtvrt století.

Poškozené bloky se dosud nepodařilo opravit a z některých částí údajně stále uniká nebezpečná radiace. Hodnoty naměřené v úterý prý byly tak vysoké jako v prvních dnech po havárii. Část elektrárny je tak opět uzavřená.

Definitivní odstavení Fukušimy Dai-iči naplánovalo Tokio na leden příštího roku.

Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme