Tři jazyky a titul z archeologie. Nejlepším průvodcem v Saúdské Arábii se stala žena, jediná v oboru

Nejlepším turistickým průvodcem za loňský rok je v Saúdské Arábii žena. A to rovnou jediná tamní turistická průvodkyně. Saúdská komise pro cestovní ruch a národní dědictví ocenila, že Marjam Harbíová svou prací výrazně zvýšila kvalitu služeb pro návštěvníky království.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v Saúdské Arábii. Ilustrační foto. | Foto: Faisal Al Nasser | Zdroj: Reuters

Komise u Marjam Harbíové ocenila hlavně její obrovské nadšení pro práci a také vysokou kvalifikaci. Na univerzitě vystudovala archeologii, má několik diplomů státních turistických agentur a dál studuje starožitnictví. Zlepšuje si i své jazykové schopnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jediná saúdská ženská průvodkyně získala ocenění pro nejlepší osobnost v oboru, tématu se věnoval Zdeněk Novák

„Kromě arabštiny a angličtiny mluvím ještě turecky. A teď pracuji na tom, abych se zlepšila v čínštině,“ pochlubila se Harbíová v televizním magazínu Sajídatí. Svěřila, že právě skrze archeologii se začala zajímat o historické příběhy a přes ně pak o svou současnou práci.

S vyprávěním příběhů turistům začínala v Medíně, pak přidala i poutníky na tradiční muslimské pouti do Mekky a později i různé delegace a studentské zájezdy, především po západní části země. Jak řekla magazínu Sajídatí, na cestovním ruchu se jí líbí hlavně to, že lidem oboustranně otevírá obzory: „Průvodce je jakýsi velvyslanec země, který předává dědictví a kulturu země turistům a výměnou si osvojuje další kultury.“

Modernizace země

Cestovní ruch je podle reformní koncepce korunního prince Muhammada bin Salmána součástí plánu na modernizaci země a snížení její závislosti na vývozu ropy.

Ocenění Marjam Harbíové je pak svým způsobem dalším dokladem o postupném otevírání království, pověstného svým konzervativním postojem k ženám a jejich právům. „Průvodcovství bylo v Saúdské Arábii vyhrazeno mužům, ale některé ženské delegace vyžadovaly ženské průvodkyně. Moje univerzitní vzdělání pak sehrálo svou roli ve zvýšení poptávky po ženských průvodkyních i mezi Saúdkami,“ uvedla Harbíová.

Ženy v Saúdské Arábii v poslední době postupně získávají stále více práv - k už několik let platné možnosti volit a také být voleny do městských rad se v několika uplynulých měsících přidalo povolení řídit auta nebo sledovat sportovní utkání přímo na stadionech.

V zemi s velmi vlivným konzervativním duchovenstvem, které se řídí přísnou wahábistickou verzí islámu, však pro ženy nadále platí velmi striktní pravidla oblékání, na mnohá veřejná místa kromě toho mohou stále chodit jen s mužským doprovodem.

Rozhovor s Harbíovou pro magazín Sajídatí:

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme