Tři jazyky a titul z archeologie. Nejlepším průvodcem v Saúdské Arábii se stala žena, jediná v oboru

Nejlepším turistickým průvodcem za loňský rok je v Saúdské Arábii žena. A to rovnou jediná tamní turistická průvodkyně. Saúdská komise pro cestovní ruch a národní dědictví ocenila, že Marjam Harbíová svou prací výrazně zvýšila kvalitu služeb pro návštěvníky království.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v Saúdské Arábii. Ilustrační foto. | Foto: Faisal Al Nasser | Zdroj: Reuters

Komise u Marjam Harbíové ocenila hlavně její obrovské nadšení pro práci a také vysokou kvalifikaci. Na univerzitě vystudovala archeologii, má několik diplomů státních turistických agentur a dál studuje starožitnictví. Zlepšuje si i své jazykové schopnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jediná saúdská ženská průvodkyně získala ocenění pro nejlepší osobnost v oboru, tématu se věnoval Zdeněk Novák

„Kromě arabštiny a angličtiny mluvím ještě turecky. A teď pracuji na tom, abych se zlepšila v čínštině,“ pochlubila se Harbíová v televizním magazínu Sajídatí. Svěřila, že právě skrze archeologii se začala zajímat o historické příběhy a přes ně pak o svou současnou práci.

S vyprávěním příběhů turistům začínala v Medíně, pak přidala i poutníky na tradiční muslimské pouti do Mekky a později i různé delegace a studentské zájezdy, především po západní části země. Jak řekla magazínu Sajídatí, na cestovním ruchu se jí líbí hlavně to, že lidem oboustranně otevírá obzory: „Průvodce je jakýsi velvyslanec země, který předává dědictví a kulturu země turistům a výměnou si osvojuje další kultury.“

Modernizace země

Cestovní ruch je podle reformní koncepce korunního prince Muhammada bin Salmána součástí plánu na modernizaci země a snížení její závislosti na vývozu ropy.

Ocenění Marjam Harbíové je pak svým způsobem dalším dokladem o postupném otevírání království, pověstného svým konzervativním postojem k ženám a jejich právům. „Průvodcovství bylo v Saúdské Arábii vyhrazeno mužům, ale některé ženské delegace vyžadovaly ženské průvodkyně. Moje univerzitní vzdělání pak sehrálo svou roli ve zvýšení poptávky po ženských průvodkyních i mezi Saúdkami,“ uvedla Harbíová.

Ženy v Saúdské Arábii v poslední době postupně získávají stále více práv - k už několik let platné možnosti volit a také být voleny do městských rad se v několika uplynulých měsících přidalo povolení řídit auta nebo sledovat sportovní utkání přímo na stadionech.

V zemi s velmi vlivným konzervativním duchovenstvem, které se řídí přísnou wahábistickou verzí islámu, však pro ženy nadále platí velmi striktní pravidla oblékání, na mnohá veřejná místa kromě toho mohou stále chodit jen s mužským doprovodem.

Rozhovor s Harbíovou pro magazín Sajídatí:

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme