Tři minuty na daňové přiznání, 20 na založení firmy. V Estonsku lze prakticky vše vyřešit online

Tři minuty trvá v Estonsku podle tamních úřadů podat daňové přiznání a za 20 minut tam založíte novou firmu. To všechno díky vyřizování po internetu. V pobaltské republice funguje prakticky všechno online. Jako předsednická země Evropské unie by Estonsko chtělo udat stejný směr celé osmadvacítce. Jednat o tom budou v pátek v Tallinnu premiéři a prezidenti členských států na digitálním summitu.

Tento článek je více než rok starý.

Talinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Estonský elektronický průkaz. Pomocí něj lze vyřešit prakticky veškerou administrativu online (ilustrační foto)

Estonský elektronický průkaz. Pomocí něj lze vyřešit prakticky veškerou administrativu online (ilustrační foto) | Zdroj: Flickr

Digitalizace v Estonsku zasahuje do všech oblastí lidského života. Základem je elektronický průkaz, plastová kartička o velikosti českého občanského průkazu s čipem, který umožňuje místním přístup prakticky ke všemu.

Stačí kartičku zasunout do počítače, zadat dva PIN kódy a Estonci mohou v online systému řešit daně, podat všechny potřebné dokumenty, dostat léky na předpis nebo si založit účet v bance.

Elektronická občanka a Kafka. Estonsko na cestě k digitální státní správě klopýtá

Číst článek

Systém má výhodu, že například při stěhování stačí změnit adresu v systému. Tak se to dozví banka, úřady a podobně. Není nutné změnu hlásit na deseti místech. Jediné, co nejde udělat elektronicky a musí u toho být Estonec osobně, je svatba, rozvod a prodej nemovitosti.

Estonci systému věří, je bezpečný a transparentní, šetří státní peníze a snižuje korupci. Alespoň tak estonský systém pro německý server Deutsche Welle popsal Gilles Feith z IT centra v Lucembursku.

Virtuální velvyslanectví

Estonsko nyní plánuje jako první země na světě otevřít také virtuální velvyslanectví, které bude sídlit v Lucembursku a země tam na server uloží strategicky nejdůležitějších státní dokumenty.

Nejsvobodnější je internet v Estonsku. Česko je na 23. příčce

Číst článek

Estonsko s Lucemburskem podepsalo bilaterální dohodu, pod kterou budou „velvyslanectví“ a estonská data chráněna stejně jako běžné ambasády.

To je možné díky Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích z roku 1961. Bude to například znamenat, že k datům, která budou na „velvyslanectví“ uložená, nebudou mít přístup lucemburští úředníci, a servery budou zajištěny mezinárodní imunitou.

„V Estonsku volíme přes internet, platíme daně přes internet. Neexistuje prakticky nic, co neděláme online. Máme ale taky velice agresivního souseda a potřebujeme si být jistí, že cokoliv se stane na našem území v budoucnu, Estonsko zvládne,“ popsal pro Deutsche Welle Toomas Vaks, šéf kybernetické bezpečnosti estonského úřadu pro informační systémy.

Filip Nerad, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme