Tři německé spolkové země si volí parlamenty

Pětinu obyvatel Německa dnes čeká volební neděle. O složení zemských vlád se rozhoduje v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku. V hlasování jde ale taky o další "stabilitu" koaliční vlády kancléřky Merkelové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obchodní třída | Foto: Jan Rosenauer

Pokud by sociální demokraté přišli o svou poslední důležitou "baštu" na západě - Porýní-Falc - bylo by další setrvání SPD ve spolkové vládě diskutabilní. V Porýní, kde už 14 let vládne populární sociální demokrat Kurt Beck, bylo hlavním tématem volební kampaně vzdělání a rodinná politika.

V Bádensku se strany profilovaly na otázce testů pro přistěhovalce. V této zemi už více než 50 let vládne křesťansko-demokratická CDU a i teď to vypadá na její jasný triumf.

Naopak v Sasku-Anhaltsku, které sužuje skoro 21procentní nezaměstnanost, by se složení vlády mohlo měnit. Pokud by se liberální FDP nedostala do zemského parlamentu, mohla by se tam moci ujmout velká koalice křesťanských a sociálních demokratů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme