Tři Palestinci přišli o život při přestřelce s armádou v Džanínu

Tři Palestinci, včetně dvou příslušníků palestinských bezpečnostních složek, ve čtvrtek zahynuli při přestřelce s izraelskou armádou v Džanínu na severu Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu. S odvoláním na palestinské a izraelské zdroje o tom píše agentura AFP. Zdroj agentury Reuters smrt členů palestinských bezpečnostních složek připisuje chybné identifikaci. Izraelci byli podle něj v utajení.

Ramalláh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják (ilustrační foto) | Foto: Raneen Sawafta | Zdroj: Reuters

Jedním ze zabitých byl muž podezřelý ze spáchání ozbrojeného útoku na izraelské vojáky, řekl AFP izraelský bezpečnostní zdroj. Další dva byli příslušníci palestinských bezpečnostních složek, kteří byli na místě při přestřelce.

Měli zatknout teroristy

Izraelský bezpečnostní zdroj AFP řekl, že izraelská jednotka speciálních sil byla v Džanínu, aby „zatkla dva teroristy, kteří provedli ozbrojený útok“. Dodal, že Palestinec, který zahájil na izraelské síly palbu, byl zabit. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví šlo o bývalého palestinského vězně v Izraeli Džamíla Amúrího. Podle zdrojů v Džanínu byl zabit příslušník teroristické skupiny Islámský džihád.

Pět vojáků a tři členové provládních milicí. Při nočních izraelských útocích v Sýrii zahynulo osm lidí

Číst článek

Po první přestřelce podle zdroje AFP začali Palestinci na místě střílet na izraelské síly, což vedlo k další palbě, při níž zahynuli dva Palestinci. Podle palestinských úřadů šlo o dva členy palestinské rozvědky Adháma Alívího a Tajsíra Ísu. Na izraelské straně nebyly hlášeny žádné ztráty na životech.

Záměna identity?

Agentura Reuters s odkazem na izraelský zdroj píše, že zastřelení příslušníků palestinských bezpečnostních složek mohla zavinit záměna identity. Podle něj členové izraelských zvláštních sil, z nichž někteří byli v utajení, přijeli do města zatknout ozbrojence podezřelé z nedávného útoku na izraelské vojáky.

Při následné přestřelce byl zabit jeden palestinský střelec a další, který byl zraněn, byl zadržen, uvedl zdroj. Palestinské bezpečnostní složky byly na místo kvůli střelbě přivolány z nedaleké základny, uvedl zdroj s tím, že na Izraelce začaly střílet. „Jednotka, na kterou stříleli, byla patrně v utajení,“ řekl. „Naše síly palbu opětovaly, zjevně si myslely, že střelba palestinských bezpečnostních složek byla součástí střetu s hledanými teroristy,“ dodal.

Pohřby se konají ve čtvrtek a palestinské úřady zároveň na protest proti zabití tří mužů vyhlásily pochod a stávku.

V důsledku protestů a střetů v Jeruzalémě a krátké války mezi Hamásem a Izraelem v posledních týdnech na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde sídlí palestinská samospráva Mahmúda Abbáse, podobných incidentů přibylo. Izraelská armáda na místě od té doby zároveň zatkla větší počty Palestinců. Nedaleko Ramalláhu izraelské síly 25. května při jedné z razií zabily Palestince.

Na okupovaném Západním břehu Jordánu mezinárodně podporovaná palestinská samospráva koordinuje bezpečnostní aktivity s Izraelem, přestože mírová jednání v posledních letech nepokročila. Ke střetům mezi izraelskými vojáky a palestinskými bezpečnostními složkami dochází zřídka, palestinské složky většinou do izraelských razií na místě nezasahují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme