Tři rodiny syrských azylantů už se v Česku zapojily do integračního programu

Hlavním tématem nedělní návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Jordánsku byla uprchlická krize. V rámci vládního programu přesidlování syrských uprchlíků odjely v říjnu do Prahy první tři rodiny. Celkem má během dvou let přijet z Jordánska 300 syrských azylantů. Jejich výběr ale provázely problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odlet první skupiny syrských azylantů z Jordánska do České republiky

Odlet první skupiny syrských azylantů z Jordánska do České republiky | Foto: Štěpán Macháček

V první skupině tak dorazilo pouze 16 namísto plánovaných 70 lidí. Okamžitě se ale zapojili do integračního programu.

„Moc jsem si přál vrátit se do Česka. Myslel jsem, že Česká republika bude chtít přijmout v první řadě nás, které léčila. Já jsem jí za tu léčbu opravdu vděčný. Po bezvýsledných pokusech zažádat o azyl jsem ale ztratil naději, že se do Česka vrátím,“ vypráví po telefonu Ahmad, který v roce 2012 strávil asi měsíc v české nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tři rodiny syrských azylantů už se v Česku zapojily do integračního programu. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Ahmad měl tedy s Českou republikou dobré zkušenosti. S manželkou a třemi dětmi o přesídlení vyloženě stáli, české úřady jim ale neodpověděly.

Naopak ti Syřané, kteří výběrem prošli a do Prahy nakonec odcestovali, nevěděli o České republice téměř nic.

„O Česku jsem si hledal informace na internetu. Takže něco málo o té zemi vím. Četl jsem také, že je tam v zimě pořádně chladno. Ale co, po zimě přece vždycky přijde léto, je to tak?“ neztrácí optimismus Alí z jihosyrského Dar'á.

Další rodina pochází z vesnice severně od Aleppa, která je momentálně pod kontrolou Islámského státu. Rodina ale utekla do Jordánska včas.

„O České republice jsem poprvé slyšel od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, když nám volali. Pak jsem si hledal nějaké informace na internetu. Já jsem v Sýrii neměl žádnou profesi, pracoval jsem na vesnici na polích. V Česku ale můžu dělat cokoliv jiného,“ říká Chalaf, který do České republiky přiletěl se ženou a dvěma malými dětmi.

Příště chce Česko postupovat samostatněji

Při výběru azylantů v Jordánsku se české úřady spoléhaly výlučně na nabídku Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ten se ale vhodností jednotlivých Syřanů pro české prostředí pochopitelně nezabýval.

Většina vybraných adeptů tak postupně odpadla. Proto chce česká strana napříště postupovat samostatněji a využívat pro výběr azylantů i jiné cesty.

Tři syrské rodiny už v těchto dnech začínají v Praze integrační program. Na starosti ho má Charita Česká republika.

„Už absolvovali celkové zdravotní prohlídky, jsou registrováni na zdravotní pojišťovně, začali s výukou češtiny. Teď ji budou mít systematicky, kdy za nimi bude chodit učitelka,“ popisuje koordinátorka pro migraci Klára Boumová první kroky přesídlených Syřanů.

Charita pomáhá syrským azylantům při styku s úřady a následně bude asistovat i při hledání práce. „Nám se teď často ozývají firmy, které říkají – chceme zaměstnat uprchlíky, chceme zaměstnat ty, co u nás dostali azyl, ale nejde úplně říct, že ve čtvrtek někdo zavolá a v pondělí mu tam může nastoupit zaměstnanec. Ten proces je trochu delší,“ dodává Boumová.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme