Tři vězni z Guantánama drží na Slovensku hladovku

Vězni z americké základny Guantánamo, kterých se ujalo Slovensko, drží hladovku. Trojice mužů tak protestuje proti údajně špatným podmínkám ve slovenském uprchlickém táboře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát na Guantánamu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Základnu Guantánamo na Kubě loni uzavřel americký prezident Barack Obama. Někteří vězni podezřelí z terorismu našli pak útočiště i v Evropě.

Trojici vězňů z Guantánama přivezli na Slovensko už v lednu. Od té doby se o nich nemluvilo, nebylo ani jasné, kde jsou.

Jeden z trojice vězňů se teď údajně dostal k jinak zakázanému mobilnímu telefonu a zavolal slovenskou pobočku organizace Amnesty International. Řekl, že slovenské úřady drží trojlístek v záchytném táboře na jihu země v naprosté izolaci, bez práva na právníky a psychology.

Slovenský migrační úřad ale stížnosti guantánamských vězňů odmítá. Mají prý povolené mobilní telefony, psycholog je jim stále k dispozici a pohybují se i mimo hranice tábora.

Šéf migračního úřadu se chce co nejdřív setkat s Amnesty International a stížnosti vězňů prověřit.

Vojtěch Berger, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme