Tři výstřely změnily historii. Izrael si připomíná 20 let od atentátu na premiéra Rabina

Před 20 lety ukončil atentát v centru Tel Avivu šanci na vyřešení izraelsko-palestinského problému. Mnozí Izraelci dnes tak alespoň chápou vraždu tehdejšího premiéra Jicchaka Rabina. Na masovém shromáždění na podporu mírových dohod z Osla ho 4. listopadu 1995 ho zastřelil židovský extremista Jigal Amir. Dnes, dvacet let od atentátu, už není mír s Palestinci ani izraelským předvolebním tématem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dnešním Rabinově náměstí v centru Tel Avivu si lidé připomněl 20. výročí atentátu na tehdejšího premiéra

Na dnešním Rabinově náměstí v centru Tel Avivu si lidé připomněl 20. výročí atentátu na tehdejšího premiéra | Zdroj: Reuters

Na dnešním Rabinově náměstí v centru Tel Avivu sestupoval izraelský premiér mírotvůrce z tribuny ke svému vozu. Místo, kde na něj před nástupem namířil atentátník automatickou zbraň, dnes označuje skromný památník.

„Snad dvanáct hodin jsem stál v Jeruzalémě frontu, abych se s ním mohl před pohřbem rozloučit,“ vzpomíná na dvacet let staré události Menachem Šiloni.

Šedesátiletý muž je tu na náměstí se svou ženou a malou vnučkou v kočárku na procházce. „Byl to velký vůdce. S jeho smrtí jsme ztratili šanci vyřešit náš problém s Palestinci. Ten den změnil všechno. Tři výstřely změnily historii.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Atentát ukončil vyhlídky na smír, říkali lidé k 20. výročí vraždy premiéra Jicchaka Rabina zpravodaji Českého rozhlasu Štěpánu Macháčkovi

Pan Menachem zastupuje převažující nálady obyvatel Tel Avivu. Liberální město vždy podporovalo spíše levicovou politiku a tedy i Jicchaka Rabina. Celkový příklon izraelské společnosti k extremismu a nesnášenlivosti si ale zdejší lidé dobře uvědomují.

„Ve všem je dnes mnohem víc extremismu. Na izraelské i palestinské straně. Jak extrémní pravice v Izraeli, tak i fanatici mezi Palestinci jsou dnes nesmírně silní. Můžou dosáhnout všeho, čeho chtějí, a zničit každodenní život nás ostatních. Mám z toho opravdu velké obavy,“ svěřuje se na velké ploše Rabinova náměstí paní Suzanne Milnová.

Bill Clinton, Jicchak Rabin a Jásir Arafat v Bílém domě, 1993 | Foto: Vince Musi / The White House United States Federal Government

Kolem jsou rozestavěné stojany s velkými fotografiemi Rabinova života, včetně známých snímků, kde si spiklenecky zapaluje cigaretu s tehdejším jordánským králem Husajnem. S ním ostatně podepsal rok před svou smrtí mírovou smlouvu.

Výstavu pod širým nebem si prohlíží i Jotam, kterému bylo v době Rabinovy smrti patnáct let. „Podle mě se od Rabinovy vraždy vracíme zpátky do situace, kdy znovu potřebujeme k obraně zbraně a neumíme se s Palestinci bavit. To je myslím velice špatný směr. Pro mě je to smutný bod naší historie, kdy tohoto muže navíc zavraždil Žid.“

Mírové dohody podle mnohých vyhasly

S těmito Izraelci se v hodnocení Rabinova odkazu shodují i mnozí Palestinci na Západním břehu. Mírové dohody dnes už vnímají jen jako cár papíru.

„Koneckonců byl Jicchak Rabin také Žid, ale on chtěl alespoň mír. Po dlouhých politických zkušenostech dospěl k závěru, že bez míru to prostě nepůjde,“ říká Ma'mún, který dojíždí z palestinského venkova za prací do Ramalláhu.

„A po něm už žádný izraelský vůdce, který by opravdu chtěl mír, nepřišel. Před dvaceti lety byla situace mnohem, mnohem lepší,“ dodává skepticky.

Chlapec se dotáká busty Jichaka Rabina v Tel Avivu | Foto: Reuters

Štěpán Macháček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme