Tribunál OSN žádá Polsko o přijetí válečného zločince Krstiče

Mezinárodní tribunál pro válečné zločiny požádal Polsko, aby převzalo srbského válečného zločince Radislava Krstiče do svého vězení. Polsko ale kvůli tomu musí buď upravit zákony, nebo zkrátit Krstičovi trest vězení z 35 na 25 let. Krstić je podle soudu OSN mimo jiné spoluodpovědný za srebrenický masakr v roce 1995.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii

Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Mezinárodní tribunál žádá Polsko, aby se Krstiče ujalo, z několika důvodů. Polsko je jedním ze 17 států, jež se v rámci OSN zavázaly, že budou přijímat vězně, které tento soud pošle do vězení. Panují také obavy, že v západních vězeních, kde Radislav Krstić pobýval, by mohl přijít o život a neodpykal by si tedy celý trest.

Krstić, bývalý bosenskosrbský generál, pobýval ve vězení v severoanglickém Wakefieldu. Tam se mu chtěli jeho muslimští spoluvězni pomstít kvůli jeho odpovědnosti za události ve Srebrenici a podřezali mu hrdlo. Krstić tehdy málem zemřel.

Žádný ze západních států už z těchto důvodů nechce mít Radislava Krstiče na svém území, proto tedy soud požádal Varšavu, jestli by ho nepřevzala. Pro Polsko by to navíc bylo poměrně prestižní, neboť by se stalo první východní zemí, která se tímto způsobem podílí na práci mezinárodního tribunálu OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

dorazin

Žádost nicméně musí schválit polský ministr spravedlnosti a musí se k ní vyjádřit obvodní soud ve Varšavě. Na hranici by pak Poláci museli Krstiče formálně zatknout a dopravit do vězení. Překážkou je však skutečnost, že v Polsku není maximální trest odnětí svobody 35 let, ale 25 let. Krstičovi by tím pádem zbývalo ještě 10 let vězení.

Polsko by tak muselo buď změnit zákon, což je málo pravděpodobné, nebo Krstiče po odpykání 25 let propustit. To, že by se Krstić po 25 letech opravdu dostal z vězení, je ovšem spíše teoretická možnost. Mezinárodní tribunál totiž potom znovu může požádat o jeho zadržení a zbytek trestu by si odpykal v jiném vězení jinde v Evropě.

V Polsku by Krstić byl po 30 letech první člověk odsouzený za válečné zločiny, který by se na jeho území nacházel a odpykával si trest. Není bez zajímavosti, že předchůdcem Krstiče byl nacistický šéf Východního Pruska Erich Koch, který v polském vězení zemřel v roce 1986.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme