Tribunál prý obviní z vraždy libanonského premiéra Hizballáh

Mezinárodní tribunál vyšetřující atentát na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího se prý chystá obvinit několik členů hnutí Hizballáh. Prohlásil to vůdce této libanonské gerilové organizace šajch Hasan Nasralláh. O chystaném obvinění členů Hizballáhu ho prý informoval současný libanonský premiér Sa'ad Harírí, syn zavražděného politika. Tribunál by měl zveřejnit své závěry do konce roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonci dokáží být jednotní | Foto: Mrslow74

O možné účasti Hizballáhu na pět let starém pumovém útoku se mluvilo už delší dobu. Nasralláh teď uvedl, že obvinění má prý mířit na několik ‚nedisciplinovaných‘ členů organizace. Hizballáh jako takový prý veškerou vinu popírá.

Vyšetřování se každopádně opět stává jedním z nejvýbušnějších témat blízkovýchodní politiky. Hizballáh je v současné době součástí vládní koalice. S Harírím se ale výrazně liší v názoru na pozadí vraždy.

Harírího tábor útok dlouhodobě připisoval Damašku a prosyrskému táboru v Libanonu. Hizballáh a další opoziční skupiny naopak tvrdí, že šlo o důmyslné spiknutí, které mělo zdiskreditovat odpůrce proamerického kursu v regionu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme