Tribunál v Haagu pro zločiny v Kosovu zatknul 1. obviněného. Stal se jím velitel osvobozenecké armády

Zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu uvedl, že na žádost prokuratury byl ve čtvtek zatčen bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Salih Mustafa. Jedná se o první případ zatčení obviněného na základě zatykače tohoto tribunálu.

Haag/Priština Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu

Zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu uvedl, že na žádost prokuratury byl ve čtvtek zatčen bývalý velitel Kosovské osvobozenské armády Salih Mustafa (ilustrační foto) | Foto: Pavel Novák

Mustafa patřil k zakladatelům a vrchním velitelům UÇK během války v Kosovu v letech 1998 až 1999. Později sloužil v kosovských bezpečnostních silách jako šéf oddělení pro informace.

‚Nikdo nesmí přepisovat dějiny.‘ Kosovský prezident vypovídal před tribunálem pro válečné zločiny

Číst článek

Soud v krátkém prohlášení bez bližších podrobností sdělil, že potvrdil obžalobu Mustafy, a je proto možné zahájit proces.

„Pan Mustafa je převážen do vazebního zařízení (...) v Haagu a bez zbytečného odkladu stane před vyšetřovacím soudcem,“ uvedl tribunál. Podle kosovských médií zatkli Mustafu v Kosovu.

Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Má soudit bývalé velitele povstalecké UÇK, která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo.

Tribunál je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme