Třicítka českých osobností vyzývá v otevřeném dopise Brity, aby neodcházeli z EU

Do debaty před červnovým referendem o případném vystoupení Británie z Evropské unie se zapojila i skupinka třiceti českých osobností. Ty napsaly otevřený dopis slavnému dramatikovi Tomu Stoppardovi, ve kterém apelují, aby Britové v EU zůstali. Mezi signatáři jsou třeba legendární gymnastka Věra Čáslavská, dirigent Jiří Bělohlávek, překladatel Martin Hilský nebo kněz Tomáš Halík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit | Foto: zdroj: Flickr.com, CC BY-NC 2.0, D Smith

V dopise, o kterém jako první informovala BBC, se píše o společném keltském odkazu Čechů a Britů, o tradičních vazbách obou zemí, nebo o podílu československých stíhačů na vítězství v Bitvě o Británii.

Arcibiskup Dominik Duka nebo topmodelka Eva Herzigová v textu adresovanému českému rodákovi, siru Tomu Stoppardovi, varují před možnou izolací Británie a vyzdvihují význam britských demokratických institucí a pragmatického přístupu pro sjednocenou Evropu.

„My jsme chtěli vyjádřit svoje přesvědčení, že bez ohledu na názory, kdy člověk může kriticky vnímat současný vývoj v Evropské unii, je pro obě strany, to znamená pro Velkou Británii i pro nás, daleko nadějnější společná budoucnost a schopnost snažit se řešit ty problémy, s kterými se dnes střetáváme, společně,“ uvedl iniciátor dopisu, bývalý český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme