Třicítka českých osobností vyzývá v otevřeném dopise Brity, aby neodcházeli z EU

Do debaty před červnovým referendem o případném vystoupení Británie z Evropské unie se zapojila i skupinka třiceti českých osobností. Ty napsaly otevřený dopis slavnému dramatikovi Tomu Stoppardovi, ve kterém apelují, aby Britové v EU zůstali. Mezi signatáři jsou třeba legendární gymnastka Věra Čáslavská, dirigent Jiří Bělohlávek, překladatel Martin Hilský nebo kněz Tomáš Halík.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit

Brexit | Foto: zdroj: Flickr.com, CC BY-NC 2.0, D Smith

V dopise, o kterém jako první informovala BBC, se píše o společném keltském odkazu Čechů a Britů, o tradičních vazbách obou zemí, nebo o podílu československých stíhačů na vítězství v Bitvě o Británii.

Arcibiskup Dominik Duka nebo topmodelka Eva Herzigová v textu adresovanému českému rodákovi, siru Tomu Stoppardovi, varují před možnou izolací Británie a vyzdvihují význam britských demokratických institucí a pragmatického přístupu pro sjednocenou Evropu.

„My jsme chtěli vyjádřit svoje přesvědčení, že bez ohledu na názory, kdy člověk může kriticky vnímat současný vývoj v Evropské unii, je pro obě strany, to znamená pro Velkou Británii i pro nás, daleko nadějnější společná budoucnost a schopnost snažit se řešit ty problémy, s kterými se dnes střetáváme, společně,“ uvedl iniciátor dopisu, bývalý český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme