Trident budí vášně, policie u základny Faslane musela proti aktivistům použít i brusky

15 lidí zatkla policie v souvislosti s dnešní blokádou námořní základny Faslane ve Skotsku. Právě tam kotví ponorky vybavené nukleárními střelami Trident. Celý britský program jaderného odstrašení potřebuje naléhavou a hlavně drahou modernizaci. A to budí vášně. Jak mezi obyčejnými lidmi, tak mezi politiky v předvolební kampani.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná ponorka USS Albuquerque

Jaderná ponorka USS Albuquerque | Foto: US NAVY

Situace byla méně dramatická než v minulých letech. Na dvě stovky aktivistů se sice nepřipoutalo k bráně základny, ale spojilo rukama.

Ruce pak zalili rychle schnoucí keramickou hmotou, kterou následně museli policisté velmi opatrně rozřezat. 15 aktivistů skončilo v policejní cele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při policejním zásahu proti aktivistům u základny ve Faslane zněl zvuk fréz, popisuje zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Páteří programu Trident jsou 4 ponorky třídy Vanguard, které mají na palubě střely Trident s nukleárními hlavicemi a podle britské vojenské doktríny musí být jedna plně vyzbrojená ponorka vždy na moři.

Životnost současných ponorek se ale chýlí ke konci a řeší se, co bude dál?

Modernizace, de facto pořízení nových ponorek by ale přišla na astronomickou částku. Mluví se o ekvivalentu kolem 750 miliard korun.

Většina Skotů na svém území jaderné zbraně odmítá

Navíc jsou obyvatelé Skotska ve velké většině proti přítomnosti jaderných zbraní na svém území. A to i přesto, že základna Faslane je největším jednorázovým zaměstnavatelem.

Trident se intenzivně řeší v kampani před parlamentními volbami. Na otázce se profilují hlavně Konzervativci, kteří tvrdí, to jsou jedině oni, kdo si přeje úplné pokračování programu.

„Jasně říkáme, že nahradíme 4 stávající ponorky třídy Vanguard 4 novými podmořskými stroji. Ty by měly sloužit až do roku 2060,“ řekl ministr obrany Michaela Fallona pro BBC.

„Ptáme se lídra opozice pana Milibanda, jestli obětuje systém jaderného odstrašení na oltář nějaké špinavé zákulisní dohody se Skotskou národní stranou, která je úplně proti Tridentu?"

Liberisté se tvrdě ohradili, že je to lež. K modernizaci se hlásí také, avšak podle nich by možná postačovaly nové ponorky jen 3.

Liberální demokraté to vidí stejně a hlasů proti modernizaci ubývá. Menší strana, jako například Zelení nebo Skotská národní strana zastávají názor, že by Británie vůbec jaderné zbraně mít neměla.


Zvětšit mapu

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme