Trimbleovi se nezdařil návrat do čela vlády

Severoirská samospráva se opět ocitla v krizi. Poslanci severoirského shromáždění totiž nezvolili premiérem vůdce unionistů Davida Trimblea, který má velký podíl na zahájeném odzbrojování Irské republikánské armády. Trimble v létě odstoupil z premiérské funkce právě proto, aby teroristickou organizaci IRA přinutil složit zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Trimble | Zdroj: ČTK

Jak uvádí spolupracovník Radiožurnálu na Britských ostrovech Milan Kocourek, David Trimble, který byl jediným kandidátem, potřeboval ke zvolení hlasy všech poslanců své strany - dva z nich ho však při hlasování nepodpořili. Trimble to rozhořčeně komentoval slovy, že se zachovali nečestně. Zklamání vyjádřili i představitelé strany Sinn Fein, což je politické křídlo Irské republikánské armády.

Nezvolení Trimblea do funkce prvního ministra regionální vlády znamená, že severoirská exekutiva nemůže řádně fungovat, a hrozí jí zhroucení o sobotní půlnoci. Britská vláda nyní musí rozhodnout, zda v Severní Irsku vypíše nové volby, nebo na další přechodné období pozastaví autonomní proces v této provincii.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme