Trimbleovi se nezdařil návrat do čela vlády

Severoirská samospráva se opět ocitla v krizi. Poslanci severoirského shromáždění totiž nezvolili premiérem vůdce unionistů Davida Trimblea, který má velký podíl na zahájeném odzbrojování Irské republikánské armády. Trimble v létě odstoupil z premiérské funkce právě proto, aby teroristickou organizaci IRA přinutil složit zbraně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Trimble

David Trimble | Zdroj: ČTK

Jak uvádí spolupracovník Radiožurnálu na Britských ostrovech Milan Kocourek, David Trimble, který byl jediným kandidátem, potřeboval ke zvolení hlasy všech poslanců své strany - dva z nich ho však při hlasování nepodpořili. Trimble to rozhořčeně komentoval slovy, že se zachovali nečestně. Zklamání vyjádřili i představitelé strany Sinn Fein, což je politické křídlo Irské republikánské armády.

Nezvolení Trimblea do funkce prvního ministra regionální vlády znamená, že severoirská exekutiva nemůže řádně fungovat, a hrozí jí zhroucení o sobotní půlnoci. Britská vláda nyní musí rozhodnout, zda v Severní Irsku vypíše nové volby, nebo na další přechodné období pozastaví autonomní proces v této provincii.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme