Libyjská vláda premiéra Sarrážde získala plnou kontrolu nad Tripolisem

Ozbrojené síly loajální libyjské vládě premiéra Fáize Sarrádže, která má podporu OSN, ve čtvrtek oznámily, že získaly úplnou kontrolu nad hlavním městem Tripolisem, informuje agentura Reuters. Armádní zdroj z řad východolibyjských jednotek polního maršála Chalífy Haftara (LNA) potvrdil, že LNA se z města stahuje.

Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci sil vlády národní jednoty (GNA) premiéra Sarrádže oslavují, že dostali pod kontrolu letiště v Tripolisu.

Příslušníci sil vlády národní jednoty (GNA) premiéra Sarrádže oslavují, že dostali pod kontrolu letiště v Tripolisu. | Foto: Hazem Ahmed | Zdroj: Reuters

Síly vlády národní jednoty (GNA) premiéra Sarrádže vydaly prohlášení, v němž sdělily, že mají plnou kontrolu nad administrativní oblastí Tripolisu. Jiný zdroj z řad LNA potvrdil, že jednotky LNA se do konce dnešního dne z Tripolisu zcela stáhnou a přesunou se do města nedaleko od Tarhúny, své hlavní základny na západě země.

Zprávě o plné kontrole nad Tripolisem předcházelo středeční oznámení sil podporujících GNA o tom, že získaly zpět mezinárodní letiště. To měly od roku 2019 pod kontrolou rivalské jednotky maršála Haftara.

#Libya's Army under #GNA's command seizes tanks and military vehicles as it liberates south #Tripoli from #Haftar's militias

11:24 – 04. 06. 2020

1 4

Letiště, které se nachází asi 20 kilometrů jižně od hlavního města, poničily v roce 2014 boje znepřátelených stran a od té doby je mimo provoz. Je však důležité ze strategických důvodů, protože představuje jižní vstup do metropole.

Sarrádž a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jakož i představitelé dalších spojeneckých zemí v libyjském konfliktu se mají setkat ve čtvrtek v Ankaře. K setkání dochází v situaci, kdy mise OSN v Libyi (UNSMIL) v úterý oznámila, že se účastníci bojů dohodli na obnově mírových jednání.

Síly odštěpenecké vlády maršála Haftara, které mají svoji hlavní základnu na východě země, zahájily ofenzivu s cílem získat nadvládu nad Tripolisem a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže v dubnu 2019.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, vládu Fáize Sarrádže uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme