Na Tripolis dopadly střely z letounů. Útoky generála Haftara dočasně ochromily provoz letiště

Libyjskou metropolí Tripolisem otřáslo v noci na neděli několik výbuchů. Agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele informovala o náletech na město. Na Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, útočí jednotky generála Chalífy Haftara.

Aktualizováno Tripolis (Aktualizováno: 13:33 21. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen jednotky samozvané Libyjské národní armády vedeně maršálem jménem Chalífa Haftar | Foto: Esam Omran Al-Fetori | Zdroj: Reuters

Obyvatelé hlavního města v uplynulých několika dnech hovořili o útocích bezpilotních letounů. Zda střely v noci dopadaly rovněž z dronů či z letadel, zatím není jasné. Útok každopádně vyvolal intenzivní střelbu systému protiletecké obrany.

Tripolis pod útokem. Na libyjské hlavní město padaly rakety maršála Haftara

Číst článek

Zpravodaj agentury Reuters a místní obyvatelé uvedli, že viděli letadlo, které kroužilo kolem Tripolisu více než deset minut, než zahájilo palbu na jižní předměstí. V této oblasti se odehrávají nejtvrdší boje mezi znepřátelenými stranami.

Přinejmenším jedna střela podle agentury Reuters zasáhla vojenský tábor, ve kterém se zdržují síly věrné tripoliské vládě. Zda si útok vyžádal oběti, není známo.

Kvůli bojům úřady dočasně uzavřely mezinárodní letiště hlavního města. Provoz byl ale obnoven už v ranních hodinách. Nejbližší otevřené letiště od libyjské metropole je v Misurátě, téměř 200 kilometrů východně od Tripolisu.

Oběti na životech

Haftarova Libyjská národní armáda dosud působila na východě a jihu Libye a podporovala odpadlický parlament a vládu sídlící v Benghází.

Čtvrtého dubna dal ale Haftar LNA příkaz k postupu na Tripolis. Boje si od té doby podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádaly životy více než 220 lidí, mezi nimiž jsou i civilisté. Zraněno bylo dalších přes 1000 lidí a z domovů odešlo 25 tisíc Libyjců.

Boje v Libyi si vyžádaly život 121 lidí. Obavy o osud civilistů na jižním okraji Tripolisu rostou

Číst článek

Reuters poznamenal, že pokud se potvrdí útok pomocí dronů, bude to znamenat vedení mnohem sofistikovanější války. LNA podle vojenských zdrojů doposud používala hlavně zastaralé sovětské proudové letouny, jimiž disponovala armáda svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Nedostávalo se jí proto přesné palebné síly.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 ještě nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu samozvané Libyjské národní armády polního maršála Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN.

Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme