Ozbrojené skupiny bojující v Tripolisu uzavřely příměří, konflikt si vyžádal nejméně 50 obětí

Znesvářené milice bojující na jihu libyjské metropole Tripolis v úterý uzavřely příměří. Oznámila to na twitteru mise OSN v Libyi, která jednání o klidu zbraní zaštiťovala. Boje si od 27. srpna vyžádaly nejméně 50 mrtvých. Podle agentury Reuters ale není jasné, jakým způsobem bude příměří uvedeno do praxe. Podrobnosti dohody o konci bojů rovněž nejsou známy.

Tripolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velitel irácké speciální jednotky Abdal Ghaní Asadí řekl irácké televizi, že boje začaly v šest hodin ráno místního času. „Nemůžeme postupovat moc rychle, protože je třeba chránit civilisty," řekl. Další z velitelů sdělil, že radikálové kladou silný odpor z obranných linií. V úzkých uličkách starého města armáda nemůže použít obrněnou techniku a s ohledem na husté osídlení ani těžké zbraně.

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

OSN také uvedla, že na základě dohody bude znovu otevřeno letiště v Tripolisu, které bylo uzavřené od pátku.

S Libyí nemá cenu jednat, Evropě s uprchlickou krizí nepomůže, tvrdí německý expert

Číst článek

Libye se od svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z rozvratu. O vládu vyjma mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety – ten na východě země neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

Různé frakce nyní v Tripolisu podle Reuters bojovaly o moc a peníze. Není ale jasné, jak bude příměří mezi nimi realizováno, neboť milice v minulosti neuposlechly výzvy vlády ke složení zbraní.

Kabinet v Tripolisu je navíc velmi slabý, v zemi nefunguje policie nebo armáda, která by zajistila klid. Libyi tak v podstatě vládnou různé ozbrojené frakce, které mezi sebou uzavírají příležitostná spojenectví, píše Reuters.

Kvůli bojům v blízkosti uprchlického centra v Tripolisu v úterý z tohoto zařízení uprchlo asi 1800 afrických migrantů. Podle Reuters o tom informoval činitel mezinárodní humanitární organizace, která v zemi působí. Libyjské úřady tuto informaci popřely.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme