Ozbrojené skupiny bojující v Tripolisu uzavřely příměří, konflikt si vyžádal nejméně 50 obětí

Znesvářené milice bojující na jihu libyjské metropole Tripolis v úterý uzavřely příměří. Oznámila to na twitteru mise OSN v Libyi, která jednání o klidu zbraní zaštiťovala. Boje si od 27. srpna vyžádaly nejméně 50 mrtvých. Podle agentury Reuters ale není jasné, jakým způsobem bude příměří uvedeno do praxe. Podrobnosti dohody o konci bojů rovněž nejsou známy.

Tripolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

OSN také uvedla, že na základě dohody bude znovu otevřeno letiště v Tripolisu, které bylo uzavřené od pátku.

S Libyí nemá cenu jednat, Evropě s uprchlickou krizí nepomůže, tvrdí německý expert

Číst článek

Libye se od svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z rozvratu. O vládu vyjma mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety – ten na východě země neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

Různé frakce nyní v Tripolisu podle Reuters bojovaly o moc a peníze. Není ale jasné, jak bude příměří mezi nimi realizováno, neboť milice v minulosti neuposlechly výzvy vlády ke složení zbraní.

Kabinet v Tripolisu je navíc velmi slabý, v zemi nefunguje policie nebo armáda, která by zajistila klid. Libyi tak v podstatě vládnou různé ozbrojené frakce, které mezi sebou uzavírají příležitostná spojenectví, píše Reuters.

Kvůli bojům v blízkosti uprchlického centra v Tripolisu v úterý z tohoto zařízení uprchlo asi 1800 afrických migrantů. Podle Reuters o tom informoval činitel mezinárodní humanitární organizace, která v zemi působí. Libyjské úřady tuto informaci popřely.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme