Jde o otázku života či smrti, varuje komisař OSN. V Tripolisu je uvězněno 1500 migrantů

Zhruba 1500 uprchlíků a migrantů uvěznil v záchytných centrech libyjský konflikt a jejich životy jsou každou hodinou ohroženější. V Ženevě to v pátek řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Tripolis/ Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti zachránění libyjskou pobřežní stráží v metropoli Tripolisu | Zdroj: Reuters

Informovala o tom agentura Reuters. Bojová situace se v Libyi vyhrotila minulý týden, kdy východolibyjské síly zahájily tažení na Tripolis. Boje si od té doby vyžádaly bezmála 80 obětí na životech a vyvolaly kritiku OSN i Evropské unie.

Vojáci věrní vládě v Tripolisu zatkli přes 190 východolibyjských bojovníků. V bojích zemřelo 56 lidí

Číst článek

„Tito lidé se ocitají v nejnebezpečnějších a nejzranitelnějších situacích,“ uvedl Grandi v prohlášení o migrantech v Libyi a vyzval, aby byli z táborů evakuováni. „Musí být okamžitě převezeni do bezpečí. Jednoduše, jde o otázku života či smrti,“ doplnil.

Západní pobřeží Libye je výchozím bodem, odkud se lidé, kteří z Afriky prchají před válečnými konflikty a chudobou, snaží dostat do Evropy. S pomocí peněz poskytnutých evropskými státy libyjské úřady znásobily úsilí o zastavení proudu uprchlíků.

Libye se nicméně od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 zatím nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme