Jde o otázku života či smrti, varuje komisař OSN. V Tripolisu je uvězněno 1500 migrantů

Zhruba 1500 uprchlíků a migrantů uvěznil v záchytných centrech libyjský konflikt a jejich životy jsou každou hodinou ohroženější. V Ženevě to v pátek řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Tripolis/ Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti zachránění libyjskou pobřežní stráží v metropoli Tripolisu | Zdroj: Reuters

Informovala o tom agentura Reuters. Bojová situace se v Libyi vyhrotila minulý týden, kdy východolibyjské síly zahájily tažení na Tripolis. Boje si od té doby vyžádaly bezmála 80 obětí na životech a vyvolaly kritiku OSN i Evropské unie.

Vojáci věrní vládě v Tripolisu zatkli přes 190 východolibyjských bojovníků. V bojích zemřelo 56 lidí

Číst článek

„Tito lidé se ocitají v nejnebezpečnějších a nejzranitelnějších situacích,“ uvedl Grandi v prohlášení o migrantech v Libyi a vyzval, aby byli z táborů evakuováni. „Musí být okamžitě převezeni do bezpečí. Jednoduše, jde o otázku života či smrti,“ doplnil.

Západní pobřeží Libye je výchozím bodem, odkud se lidé, kteří z Afriky prchají před válečnými konflikty a chudobou, snaží dostat do Evropy. S pomocí peněz poskytnutých evropskými státy libyjské úřady znásobily úsilí o zastavení proudu uprchlíků.

Libye se nicméně od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 zatím nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme