Tripolis se stal terčem zatím nejtěžšího leteckého útoku

Libyjská metropole Tripolis se stala terčem nejrozsáhlejších náletů Severoatlantické aliance za poslední dobu. V mnoha částech města explodovaly až dvě desítky raket. Režim Muammara Kaddáfího hlásí tři mrtvé a 150 zraněných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad Tripolisem stoupá kouř po zatím nejtěžším útoku letounů NATO

Nad Tripolisem stoupá kouř po zatím nejtěžším útoku letounů NATO | Zdroj: Reuters

„Podle mých informací byl cílem útoku sklad vozidel libyjské armády, který sloužil k zásobování libyjských jednotek v poli,“ řekl Radiožurnálu český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil v poledních Ozvěnách dne

Ztráty na životech podle něj nejde úplně vyloučit, ze strany NATO je ale maximální snaha omezit počet obětí na minimum. „Nikdy nemůžete vyloučit, že se někdo připlete na místo, kde v té chvíli být nemá,“ konstatoval Povejšil.

Libyjská vláda tvrdí, že terčem aliančního útoku byla základna záložních armádních sil, Lidových gard. Budova prý byla ale skoro prázdná a oběti údajně tvoří obyvatelé sousedících domů.

Útok přišel krátce poté, co se Británie a Francie rozhodly nasadit do spojeneckých akcí v Libyi bitevní vrtulníky. Tyto stroje mají zajistit přesnější údery na pozemní cíle.

„Je snaha stupňovat kampaň na vojenské cíle i v samotném Tripolisu. Předpokládám, že k tomu budou sloužit i tyto vrtulníky,“ dodal Martin Povejšil.

Řešení v nedohlednu

Letouny aliance operují v Libyi už dva měsíce. Podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka dochází některým lidem v NATO trpělivost a chtějí už vidět výsledky. Snaží se proto vystupňovat útoky a také se pokoušejí přesvědčit USA, aby se do operace více zapojily.

Situace mezitím uvízla na mrtvém bodě. Povstalci ovládají východ země, Muammar Kaddáfí zase západ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libyi zhodnotil zahraničněpolitickým analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

„NATO nefunguje jako letecká podpora povstalců, aby jim eliminovala veškerý odpor ze strany plukovníka Kaddáfího a nechala je dojít až do Tripolisu. Alianci to ani neumožňuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Navíc z vojenského hlediska potřebujete klasického pěšáka, který vstoupí na půdu, kterou chcete ovládnout. Tohle NATO ale samozřejmě odmítá,“ říká Slezák.

Pokud se v Libyi neobjeví pozemní síly, které umějí vést válku, bude podle Slezáka Kaddáfí v bezpečí. „Libyjští rebelové mají velkou snahu, ale válčit neumějí. Jen letecké údery ho těžko přimějí k odchodu.“

Druhá možností podle Slezáka je, že se proti Kaddáfímu postaví jeho vlastní lidé. „Jejich životní situace se totiž rychle zhoršuje. To by Kaddáfího mohlo ohrozit zevnitř. Podle mě by to ale mohlo trvat měsíce,“ upozornil Milan Slezák.

Igor Maňour, Milan Slezák, Jaromír Marek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme