Tripolis stále hledá Kaddáfího, Benghází oslavuje ramadán

Zajmutí libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se prý přiblížilo. Podle povstaleckého ministra spravedlnosti Muhammada Aladžího bojovníci údajně obklíčili místo v hlavním městě Tripolisu, kde se má skrývat svržený Kaddáfí se svými nejbližšími. V Benghází mezitím oslavují muslimský postní měsíc. Ten má svá pravidla i za války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjský rebel oslavuje dobytí celého Tripolisu. | Zdroj: Reuters

Plukovníka Kaddáfího se zatím stále nepodařilo dopadnout. Je docela dobře možné, že se ještě skrývá v podzemí některého ze svých palácových komplexů, které přesně pro tyto účely po celé Libyi budoval.

Je také možné, že by mohl být ještě v Tripolisu. On sám v nedávných telefonátech říkal, že je kousek od svého bývalého sídla Báb al-Azízíja. Není vyloučeno, že tam stále je a že se může pokusit o útěk. Nejpravděpodobněji směrem k nejbližším tuniským nebo alžírským hranicím. Nad nimi už ale získávají povstalci kontrolu a snaží se je hlídat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín ve Světě o osmé na Rádiu Česko

V Tunisku nebo Alžírsku by Kaddáfí mohl nalézt zázemí. Stále má velké bohatství, peníze a zlato. Spousta lidí s ním navíc stále sympatizují a některé kmeny jsou na jeho straně. Jiné by si mohl Kaddáfí jednoduše koupit.

Povstalci dosáhli na hranici s Tuniskem výrazných úspěchů. Získali už kontrolu nad důležitým hraničním přechodem, jehož uvolnění umožní obnovení dodávek potravin a léků do Tripolisu, kde je katastrofální situace v nemocnicích. Není personál, jsou tam mrtvoly a umírající lidé. Elektřina ve městě funguje pouze sporadicky, lidem dochází voda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín v Ranním Radiožurnálu informoval o aktuální situaci v Libyi

Nejtěžší boje čekají povstalce u města Syrt. Kaddáfího vojáci nemíní opustit město bez boje. Situace zde je už dva až tři dny stejná, povstalcům se stále nemohou přiblížit na dostřel k tomuto strategickému městu, které zatím ještě rozděluje Libyi na východní a západní část.

Summit Africké unie mezitím rozhodl, že zatím neuzná povstaleckou vládu.

V Benghází se střílí. Ale jen do vzduchu

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách ramadánu v Benghází informoval zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Muslimové prožívají poslední víkend ramadánu. Měsíc půstu má svá přísná pravidla, která muslimové dodržují i ve vypjatých situacích jako jsou například války.

V noci to v Benghází vypadá jako v Tripolisu. S tím rozdílem, že v Benghází se nestřílí do lidí, ale do vzduchu. Na mnoha místech města se objevují například ohňostroje. Takové štěstí zatím obyvatelé Tripolisu nemají.

Lidé v Benghází venku sedí prakticky až do rána a dopřávají si to, co během dne nemohou: cigarety, kávu a jídlo. Po ulicích a na náměstích po nich zůstává nepořádek. Počáteční sny o tom, že město budou udržovat čisté, se rozplynuly.

Cizinci by podle průvodce zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína měli v době ramadánu dodržovat ve vlastním zájmu určitá pravidla: „Na ulici by neměli jíst a pít, kouřit a tak. Oni vám nic neudělají, ale není to slušné.“

„Nejlepší den ramadánu byl dvacátého, protože oslavovali revoluce v Tripolisu,“ dodává průvodce.

Martin Dorazín, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme