Trojice šéfů Bílého domu vybízí k národní sbírce pro Asii

Kritická situace v Asii po ničivém zemětřesení podnítila prezidenta Bushe k vytvoření neobvyklé koalice amerických prezidentů. George Bush požádal svého předchůdce Billa Clintona a svého otce George Bushe staršího, aby zorganizovali velkou národní sbírku na postižené země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush st., G. Bush ml. a B. Clinton

G. Bush st., G. Bush ml. a B. Clinton | Foto: EPA

Společně navštívili velvyslanectví postižených zemí, aby vyjádřili osobně soustrast.

Prezident Bush vyzval Američany, aby přispěli na pomoc postiženým zemím, jak mohou. Zdůraznil, že nejlepší je poskytnout peníze. Nikdo tady nepochybuje o tom, že iniciativa amerických prezidentů přinese další desítky miliónů dolarů do sbírek pro Asii.

V následujících dnech budou bývalí prezidenti vyzývat své spoluobčany, aby peníze poslali důvěryhodným charitám, kteří už na místě pomáhají obětem tsunami.

Generální tajemník OSN Kofi Annan se odvolal na zkušenosti z minulosti a zapochyboval, zda státy nakonec splní své sliby a uvolní prostředky v plné výši.

Odborníci americké vlády na katastrofy tvrdí, že počet obětí v Asii nejspíš ještě poroste. Kromě více než 150 tisíc doposud potvrzených obětí bude 3 až 5 miliónů lidí bez přístřeší. Americká agentura pro mezinárodní rozvoj tvrdí, že zahájila standardní operace hned poté, co se 26. 12. od geologů o zemětřesení dozvěděla.

Spojené státy uvolnily první finanční prostředky na pomoc zemím postiženým katastrofou už 6 nebo 7 hodin poté, co americký geologický průzkum varoval před možnými následky zemětřesení a tsunami.

Američané mobilizovali své týmy v regionu a začali přesunovat zásoby z Itálie a Spojených arabských emirátů, tvrdí zástupce amerického úřadu pro pomoc při katastrofách William Garvelink a nepřímo tak odpovídá na výtky, že Washigton zareagoval pozdě. Politici mohli zaspat v rétorice, ale pomoc už byla na cestě a roste dramaticky, hájí se představitelé americké vlády.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme