Trojkaři budou mít od příštího roku na Slovensku těžší cestu k maturitě

Udělat si maturitu bude na Slovensku od příštího roku výrazně složitější. Na střední odborné školy se dostanou jenom ti žáci, kteří neměli na posledních třech vysvědčeních ze základní školy horší průměr známek než 2,75. U přijímaček na gymnázia to bude průměr 2,0. Řada učitelů se bojí, že jediné pokažené vysvědčení může dětem zabránit ve vzdělání na celý život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysvědčení - tečka za školním rokem - ilustrační foto

Vysvědčení - tečka za školním rokem - ilustrační foto | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

„Jaký průměr mám, nevím. Vím jen, že mám nějaké dvojky a z dalších předmětů asi dvě nebo jednu trojku, z těch, co jdou do toho průměru,“ říká jeden ze sedmáků z bratislavského sídliště Petržalka. „Já mám pod tři a blížím se k 2,0,“ říká druhý.

Do budoucnosti se oba dívají bez starostí. Příští rok chtějí jít na gymnázium a průměr známek jim na to zatím stačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém zákoně mluvil v Radiožurnálu bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Kluky z povzdálí pozoruje jejich slovenštinář Dušan Jurčo a k optimismu má daleko. Čeká, že se do školy co nevidět nahrnou rodiče, kteří budou na učitele tlačit, aby žákům zlepšili známkový průměr.

„Začnou se více zajímat o známky, ne o děti. Myslím si, že to není to samé. Tím pádem jsme stále jen při nějakých číslech, porovnávání a matematice.“

A proč vlastně ministerstvo školství takové změny dělá? Středních škol na Slovensku je příliš mnoho, dostávají finance podle toho, kolik mají dětí, a proto mají na přijímání žáků příliš malé nároky.

Zvednout kvalitu výuky

Povinné průměry známek pro přijímačky mají zvednout kvalitu výuky. Skupina opozičních poslanců slovenského parlamentu ale tenhle způsob považuje rovnou za protiústavní.

Zákonem předepsaný průměr známek se počítá z několika předmětů, převážně přírodovědných. Výhodu mají ti, kterým jde na jedničku matematika, fyzika, chemie nebo biologie. Podle ministerstva školství jsou to spravedlivá kritéria.

„Nebylo to opatření, které by zasáhlo v daném školním roce deváťáky, ale v konkrétním školním roce osmáky. Jsou tam dva roky na to, aby se žáci lépe připravili,“ říká mluvčí ministerstva Michal Kaliňák.

Háček je v tom, že potřebný průměr musí žáci splnit hned ve třech pololetích za sebou. Stačí jedno pokažené vysvědčení během posledního roku a půl na základní škole a cesta na gymnázium nebo na střední školu s maturitou je zavřená.

Moc času nezbývá

Učitelka Milica Holecová si pro svoje sedmáky připravila papír, který je má vyburcovat k lepšímu výkonu. Moc času už totiž nezbývá. Osm z 28 žáků má průměr kolem 3,5. To znamená, že by na střední školu nemohli jít.

„Předpokládám, že tam ještě dojde ke změnám,“ říká Holecová.

Někteří učitelé doufají, že zákon vůbec nezačne platit. Ministerstvo školství ale zatím trvá na svém, a dětem, které za rok čekají přijímačky na střední, běží poslední měsíc, kdy si můžou vylepšit známkový průměr.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme